Amerykańska agencja ds. leków FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła w dniu 28 czerwca 2012 roku wprowadzenie na rynek nowego leku. Jest to Lorcaserin, znany pod nazwą handlową Belviq i Lorqess, produkowany przez laboratoria farmaceutyczne Arena Pharmaceuticals. Tym samym, jest to pierwszy lek przeciwko otyłości, który trafi na rynek od ponad 13 lat.
Decyzja Food and Drug Administration jest zgodna z zaleceniami niezależnej komisji eksperckiej z dnia 10 maja, która opowiadała się za komercjalizacją tego leku, przeznaczonego dla osób dorosłych cierpiących na otyłość oraz na co najmniej jedną z chorób związanych z nadwagą, taką jak nadciśnienie tętnicze albo cukrzyca.
Ta sama komisja ekspercka wypowiedziała się zresztą w 2010 roku przeciwko wprowadzeniu na rynek Lorcaserinu, powołując się na swoje obawy wywołane przez przypadki pojawiania się nowotworów piersi u szczurów, którym podawano ten lek w ramach badań.
Lek Belviq jest zatwierdzony dla osób dorosłych, których wskaźnik masy ciała BMI (waga w kilogramach dzielona przez wzrost w metrach do kwadratu) wynosi 30 albo więcej, bądź dla tych, których wskaźnik BMI wynosi 27, ale które cierpią również na co najmniej jedną chorobę związaną z nadwagą (cukrzyca typu 2, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze), precyzuje Food and Drug Administration w komunikacie.
Zobacz również:
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Skutki nadwagi
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Jak przeprogramować mózg tak, aby powstrzymać żywieniowe zachcianki?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Przyczyny otyłości u dzieci
Średnia utrata wagi od 3 do 3,7%
Jak stwierdzają centra CDC (federalne amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób), ponad jedna trzecia osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych jest otyłych.
- Otyłość zagraża dobremu samopoczuciu pacjentów, a także stanowi podstawowy powód do niepokoju w dziedzinie zdrowia publicznego - mówi dr Janet Woodcock, dyrektor Centrum Ewaluacji Leków w Food and Drug Administration.
Zatwierdzenie tego leku, który ma być używany w sposób rozsądny i w połączeniu ze zdrową dietą i zdrowym stylem życia, oferuje opcję terapeutyczną Amerykanom, którzy dziś mają nadwagę bądź cierpią na otyłość i związane z nimi patologie.
W porównaniu do placebo, terapia polegająca na zażywanu leku Belviq przez jeden rok, spowodowała utratę wagi średnio o 3 – 3,7%, według prób klinicznych przeprowadzonych na 8 000 pacjentów.
Pośród tych 8 000 osób, ok. 47% pacjentów, którzy nie cierpieli z powodu cukrzycy typu 2, utracili co najmniej 5% swojej wagi początkowej, w porównaniu do 23% tych, którzy zażywali placebo.
Najpowszechniejsze skutki uboczne związane z zażywaniem leku to bóle głowy, mdłości, zawroty głowy oraz zmęczenie.