Według najnowszych badań przedstawionych na zebraniu naukowym, stosunek obwodu talii do wzrostu jest lepszym wskaźnikiem oceniającym ryzyko wystąpienia choroby serca lub cukrzycy niż BMI.
Utrzymanie obwodu talii o wartości mniejszej niż połowa swojego wzrostu może pomóc zwiększyć długość życia u każdego człowieka na świecie - powiedziała Dr Margaret Ashwell, niezależny konsultant i były dyrektor British Nutrition Foundation
Tak więc mężczyzna, który ma 183 cm wzrostu, powinien utrzymać obwód swojej talii poniżej 91 cm, a obwód talii kobiety mającej 163 cm nie powinien przekraczać 81 cm.
Pomysł wykorzystania stosunku obwodu talii do wzrostu (WHtR) w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń kardiologicznych nie jest nowy, ale kolejne badania coraz bardziej pokazują jego wartość.
Zobacz również:
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jak zwalczyć nawagę?
- Skutki nadwagi
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Jak przeprogramować mózg tak, aby powstrzymać żywieniowe zachcianki?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
- Przyczyny otyłości u dzieci
Na spotkaniu Ashwell przedstawiła wyniki badania, które analizowało zdrowie 300.000 ludzi i odkryła, że WHtR był w stanie przewidzieć wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, zawał serca i udary lepiej niż BMI.
BMI (skrót od Body Mass Index) jest szeroko stosowanym miernikiem otyłości. Jest to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Nie bierze jednak pod uwagę rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie.
Tłuszcz brzuszny wpływa na narządy takie jak serce, wątroba i nerki bardziej niekorzystnie niż tłuszcz wokół bioder pod względem ryzyka kardio-metabolicznego.
W zeszłym roku Ashwell wystosowała propozycję zmiany wskaźnika BMI na rzecz WHtR do oceniania ryzyka wystąpień chorób związanych z otyłością.
Zaletą WHtR jest prostota przekazu - obwód talii powinien być co najmniej połowę mniejszy niż wzrost. Jest to znacznie łatwiejsze do zapamiętania niż BMI, gdzie trzeba obliczyć stosunek masy ciała w kilogramach do kwadratu swojego wzrostu w metrach.
Aby zmierzyć obwód talii dokładnie, należy mierzyć w połowie drogi między dolnym żebrem a grzebieniem kości biodrowej (górna część kości miednicy), jest to metoda zalecana przez Światową Organizację Zdrowia, mówi Ashwell.