Substancje słodzące (słodziki) a choroby
Nadmierne spożycie cukru sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych m.in. cukrzycy, otyłości i próchnicy zębów. Dlatego od wielu lat zamiast sacharozy stosuje się zamienniki cukru. Na rynku możemy znaleźć wiele produktów spożywczych zawierających w składzie substancje słodzące, popularnie zwane „słodzikami”.
Substancje słodzące w odróżnieniu od sacharozy nie sprzyjają rozwojowi wielu chorób takich jak: cukrzyca insulinoniezależna, nadwaga czy otyłość oraz choroby układu krążenia. Nie są także przekształcane do kwasów przez bakterie obecne na płytce zębowej, dzięki czemu pH w jamie ustnej jest na stałym poziomie, a nasze zęby nie są narażone na próchnice.
Ponad połowa sztucznych środków słodzących na świecie stosowana jest do produkcji napojów. Znaleźć je możemy również w gumach do żucia, słodzikach do kawy i herbaty, dżemach, deserach, majonezie czy sałatkach. Substancje intensywnie słodzące to niezbędne składniki wielu produktów należących do żywności specjalnego przeznaczenia np. wspomagających odchudzanie, dla sportowców czy cukrzyków.
Substancje słodzące stosujemy do:
- nadania smaku słodkiego produktom spożywczym, takiego jak przy zastosowaniu cukru,
- nadania smaku produktom spożywczym o zredukowanej o co najmniej 30% wartości energetycznej,
- nadania słodkiego smaku produktom spożywczym bez dodatku cukru
- jako słodziki stołowe,
Zobacz również:
- Intensywne substancje słodzące, których intensywność słodzenia jest co najmniej 150-razy mocniejsza niż sacharozy, przy jednoczesnym dostarczaniu minimalnej porcji kalorii. Przykładem takich substancji jest acesulfam K czy aspartam. Przy zastosowaniu tych substancji uzyskiwane są na przykład produkty niskokaloryczne, dla cukrzyków lub dla osób stosujących dietę nieskoenergetyczną. Substancje z tej grupy możemy najczęściej znaleźć w napojach bezalkoholowych, produktach mleczarskich, takich jak: jogurty, desery, koktajle mleczne, lody.
- Aspartam - związek 200 razy słodszy od sacharozy. Wartość energetyczna aspartamu jest taka sama jak białek, tj. 4 kcal/g, jednak ze względu na niewielki jego dodatek nie ma to istotnego znaczenia w diecie. Aspartam stosowany jest głównie do produkcji napojów bezalkoholowych, głównie gazowanych. Ponadto może być stosowany do produkcji wyrobów cukierniczych, gum do żucia, lodów, napojów w proszku, słodzików stołowych oraz produktów dietetycznych, suplementów diety.
- Acesulfam K - jest odporny na działanie wysokiej temperatury, z tego względu używany jest do żywności gotowanej i pieczonej. Acesulfam najczęściej stosowany jest w napojach bezalkoholowych, deserach i przetworach mlecznych, żywności pieczonej, cukierkach odświeżających oddech, przekąskach, wyrobach cukierniczych, gumach do żucia, galaretkach, dżemach i innych przetworach owocowo-warzywnych, musztardach a także w produktach dietetycznych i suplementach diety.
- Poliole, czyli alkohole cukrowe, np. izomalt, ksylitol czy sorbitol. Ich kaloryczność zbliżona jest do sacharozy, charakteryzują się one niewielką „siłą słodzenia". Poliole stosowane są jako substancje utrzymujące wilgotność i teksturę produktów oraz jako wypełniacze do trwałych produktów cukierniczych, deserów, lodów, gum do żucia i przetworów owocowych. Dodatkowo spożycie polioli, nie wymaga limitowania.
Dietetyk Naturhouse Magdalena Zielińska
Naturhouse Warszawa
Ul. Puławska 29
022 403 65 33
Naturhouse Warszawa
Ul. Puławska 29
022 403 65 33
Komentarze do: Substancje słodzące (słodziki) a choroby (1)
Ksylitol-tylko oryginalny!
1Witam wszystkich amatorów ksylitolu! Sama używam go od kilku już lat. Przestraszyła mnie jednak strona którą znalazłam ostatnio w internecie: http://www.ksylitolzkukurydzy.pl/. Teraz przed zakupem zawsze upewniam się, ze... pokaż całość