Żadne z przetestowanych płatków śniadaniowych nie stanowią dobrej podstawy codziennego śniadania dla dzieci. Zawierają za dużo cukru, aby mogły być uznane za zdrowy składnik diety. Problemem bywa również zbyt mała ilość błonnika. To wyniki międzynarodowego testu wykonanego przez czasopisma i organizacje konsumenckie z całego świata, w którym badaniom poddano płatki śniadaniowe z 32 krajów z pięciu kontynentów. W teście uczestniczył również „Świat Konsumenta” z ośmioma produktami z polskich sklepów.
Ogólna jakość odżywczo-fizjologiczna siedmiu marek przebadanych płatków z Polski została oceniona dostatecznie, jeden produkt uzyskał natomiast ocenę mierną. Wszystkie płatki wypadły najgorzej w badaniu na zawartość cukru – mają go od 20 do 34%. Nie ma przy tym znaczenia, czy na opakowaniu widnieje napis, iż płatki zawierają miód: pod względem odżywczo-fizjologicznym nie jest on korzystniejszy od cukru. Część płatków z testu zawiera ponadto zbyt mało błonnika, wspomagającego pracę jelit i przedłużającego uczucie sytości.
Zobacz również:
Z polskiego rynku w ramach testu przebadano płatki: Chaber Jaśki Czekoladowe, Granex Płatki Śniadaniowe o smaku czekoladowym, Lubella Mlekołaki Choco Kulki i Mlekołaki Miodokulki, Nestle Nesquik, Nestle Miodowy Cheerios Honey Nut, Obst Miodusie Pierścionki Zbożowe oraz Kółeczka Zbożowe wyprodukowane przez Brüggen Polska dla Tip. Wszystkie produkty poddano badaniom w akredytowanym laboratorium na zawartość tłuszczu ogółem oraz na skład kwasów tłuszczowych, a także zawartość cukrów, sodu i błonnika. Porównano je także z płatkami sprzedawanymi w innych krajach. Wyniki testu dotyczą badanych próbek płatków.
Pełen test w „Świecie Konsumenta” nr 10/2008 na www.swiatkonsumenta.pl
Dodatkowe informacje:
Redakcja „Świata Konsumenta”
tel. (0-22) 622 11 21, 0-609 125 137
e-mail: redakcja@swiatkonsumenta.pl
www.swiatkonsumenta.pl
Komentarze do: Test płatków śniadaniowych - za dużo cukru, za mało błonnika