Uzależnienie od słodyczy – jak je rozpoznać?
Większość z nas uwielbia słodycze, które są doskonałym sposobem na poprawę złego humoru. Problem zaczyna się wtedy, gdy ilość spożywanych słodkości przekracza granicę zdrowego rozsądku. Wielu ludzi bagatelizuje ten problem, co jest ogromnym błędem, gdyż niezdrowa ilość cukru może powodować próchnicę, cukrzycę oraz nadwagę. Jak zatem rozpoznać uzależnienie od słodyczy?
Dlaczego uwielbiamy słodycze?
Cukier zawarty w słodyczach podnosi poziom glukozy we krwi, co powoduje wydzielanie większej ilości serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Częste sięganie po łakocie poprawia zły humor, relaksuje, a także daje poczucie odprężenia. Po jakimś czasie, słodycze stają się głównym sposobem na pokonanie chwil kryzysu.
Słodycze uzależniają - mit czy fakt?
Nadmierne spożywanie słodyczy coraz częściej zaczyna porównywać się do uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Naukowcy potwierdzają, że przyjmowanie niezdrowych ilości słodyczy ma kilka cech charakterystycznych dla jednych z najbardziej groźnych uzależnień. W latach 80. Przeprowadzono badania, które potwierdziły, że reakcja mózgu na cukier jest zbliżona do reakcji po kokainie czy heroinie.
Zobacz również:
- 20 – letni alkoholicy, dlaczego coraz więcej ludzi sięga do kieliszka?
- Jakie są zagrożenia wirtualnego świata?
- Postanowienie noworoczne numer 1 - przestajemy palić!
- Siecioholizm - przyczyny, objawy, leczenie
- Kiedy zakupy stają się nałogiem?
- Uzależnienie od heroiny
- Tanoreksja - uzależnienie od opalania się
- Leczenie alkoholizmu
Jak rozpoznać uzależnienie?
Możemy wyróżnić uzależnienie fizyczne – organizm dopomina się jakiejś substancji, która może sprawić, że choć przez chwilę poczujmy się lepiej, a także psychiczne – nałóg ma nad nami władzę tak silną, że nie potrafimy z niego zrezygnować.
Jednym z pierwszych objawów jest częsta ochota na coś słodkiego, której nie możemy sobie odmówić. Człowiek uzależniony jest w stanie, o każdej porze dnia i nocy, zdobyć batonika czy ciastko, pokonując wszelkie trudności. Potrzeba spożycia słodyczy jest tak silna, że wszystko inne schodzi na dalszy plan – mogę spóźnić się do pracy, byle tylko kupić rano w cukierni przepysznego pączka.
Ponadto, osoba, która zmaga się z tym problemem często w samotności podjada różne łakocie, ukrywa to przed światem, przez co uzależnienie staje się trudne do rozpoznania przez rodzinę i przyjaciół. Taki człowiek może zjadać bardzo duże ilości słodyczy, jednak przez nikogo nie zostanie to zauważone.
Jak pokonać uzależnienie?
Trzeba zacząć od znacznego ograniczenia spożywania słodyczy, gdyż całkowite wyeliminowanie ich z jadłospisu nie jest możliwe (jedynie w przypadku bardzo silnych uzależnień radzi się, aby całkowicie zaniechać spożywania słodyczy). Nie wolno sięgać po łakocie, gdy mamy gorszy dzień lub chwilowo czujemy się źle. Należy znaleźć inny sposób na rozładownie negatywnych emocji - zamiast sięgać po czekoladę można np. wybrać się na spacer lub pobiegać.
Ponadto, nie powinno się kupować słodyczy, które najbardziej lubimy, gdyż świadomość, że mamy je pod nosem, jest jeszcze bardziej kusząca. Trzeba też ograniczyć spożywanie produktów ostrych i słonych, ponieważ zwiększają apetyt, przez co częściej sięgamy po słodkie przekąski.
W przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby nie skutkują, należy koniecznie udać się do specjalisty.
Uzależnienie od słodyczy może być bardzo poważne w skutkach, dlatego nie należy tego bagatelizować. Zbyt duża ilość cukru niekorzystanie wpływa na nasz organizm, powodując różne schorzenia. Najważniejsze jest, aby osoba chora zdała sobie sprawę z wagi swojego problemu - przyznanie się do własnej choroby jest pierwszym krokiem do jej pokonania.
Jagoda Marek
Komentarze do: Uzależnienie od słodyczy – jak je rozpoznać?