Waga idealna albo waga zdrowa, nie mylić
Bokser, który próbuje pozostać w swojej kategorii, rugbyman pragnący nabrać masy mięśniowej, maratończyk, który chciałby się czuć nieco lżej: spora liczba sportowców bardzo starannie pilnuje swojej wagi, w permanentnym poszukiwaniu „swojej wagi idealnej”.
W dziedzinie sportu jednakże, należało by raczej mówić o „wadze zdrowej”. Obydwa pojęcia wydają się bliskie, ale nie dotyczą tej samej grupy ludzi. Wyjaśnienia.
Waga idealna w rzeczywistości odnosi się w pewnym sensie do wagi „zdrowej”. Z pewnością są już wszystkim dobrze znane te trzy litery BMI, czyli wskaźnik masy ciała (ang. Body mass index). Chodzi tutaj o wskaźnik naszego stanu zdrowia, określonego w zależności od naszej wagi i od naszego wzrostu.
Równanie jest proste: wskaźnik BMI jest równy twojej wadze w kilogramach, podzielonej przez twój wzrost w metrach, podniesionych do kwadratu. Dla jasności, jeśli mierzysz 1m70 i ważysz 65 kg, daje to wskaźnik BMI 22,4. Który jest idealny.
Zobacz również:
Jak uważa Światowa Organizacja Zdrowia, wskaźnik ten powinien być idealnie zawarty między 18,5 i 25. Między 25 a 30, oznacza on nadwagę. A ponad 30, wskaźnik oznacza otyłość. I na odwrót, BMI poniżej 20 oznacza niedobór wagi w stosunku do wzrostu.
Waga zdrowa jest bardziej związana ze sportowcem i ze sportem, jaki uprawia. Wagę tę więc definiuje się jako wagę ciała najlepiej przystosowaną do każdego indywidualnie. Totalnie subiektywna, jest to waga, kiedy sportowiec czuje się najlepiej i ma największą wytrzymałość.
Oczywiście, nie istnieje żadna ustalona formuła, która pozwoliłaby zdefiniować wagę zdrową. To sam sportowiec – albo jego trener – zdefiniuje ją na podstawie doświadczenia.
Jedna mała rada, jeśli ciebie to dotyczy: załóż karnet treningowy, w którym będziesz zapisywać swoją wagę i swoją wytrzymałość. Z czasem, łatwiej określisz, jaka jest w rzeczywistości twoja zdrowa waga.
Komentarze do: Waga idealna albo waga zdrowa, nie mylić