W poniedziałek 6 października 2008 r. Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych organizuje drugie warsztaty na temat Kodeksu Żywnościowego. Ich celem jest zwiększenie aktywności mniej zaangażowanych państw w prace prowadzone na forum Kodeksu Żywnościowego. W seminarium weźmie udział ponad 50 uczestników z 11 krajów świata. Honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Już 6 października Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS), z inicjatywy Polski i Szwajcarii, organizuje drugie warsztaty na temat Kodeksu Żywnościowego w Warszawie. Poprzednie odbyły się rok temu.
W tegorocznych warsztatach wezmą udział przedstawiciele Albanii, Armenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Gruzji, Mołdawii, Serbii, Słowacji i Turcji.
W trakcie spotkania uczestnicy zapoznają się szerzej z Kodeksem Żywnościowym. Dowiedzą się, czemu służy i jak działa oraz jakie ma zastosowanie w praktyce. Zostanie zaprezentowane studium przypadku z procedury opracowywania normy kodeksowej na temat naturalnych wód mineralnych. Warsztaty poprowadzą światowi eksperci m.in.: Mary Kenny z FAO, Hilde Kruse z WHO, Awilo Ochieng – Przewodnicząca Regionalnego Komitetu Koordynacyjnego dla Europy FAO/WHO, Jeronimas Maskeliunas z Sekretariatu Kodeksu Żywnościowego, Eva Zamora Escribano z Komisji Europejskiej oraz Marta Sobieraj z GIJHARS.
Zobacz również:
„Warto podkreślić, że Polska organizuje warsztaty już po raz drugi z rzędu. Spotkanie to jest szansą na udział Polski w międzynarodowych pracach normalizacyjnych oraz promocję naszego kraju w Europie i na świecie.” – komentuje Marzena Chacińska, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej GIJHARS.
Tegoroczne warsztaty poprzedzają 26. Sesję Regionalnego Komitetu Koordynacyjnego Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO dla Europy zaplanowaną na 7-10 października 2008 w Warszawie.
***
Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) prowadzi Punkt Kontaktowy Komisji Kodeksu Żywnościowego Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Komisja Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO jest najważniejszą organizacją międzynarodową zajmującą się bezpieczeństwem żywności, ochroną zdrowia konsumentów i zapewnieniem uczciwych praktyk w handlu żywnością. Powstała w 1963 roku w ramach Wspólnego Programu dla Norm dotyczących Żywności powołanego przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ) ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations – FAO) oraz Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO). Obecnie członkami Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO jest 179 państw, a Polska jest od początku jej istnienia.
Informacje dodatkowe:
www.ijhars.gov.pl
Marzena Chacińska – Naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej GIJHARS, tel.: 022 623 29 02, e-mail: mchacinska@ijhars.gov.pl
Renata Turowicz – Stanowisko ds. Mediów, tel. 022 623 29 80, e-mail: rturowicz@ijhars.gov.pl
Komentarze do: Warsztaty na temat Kodeksu Żywnościowego