Właściwości octu jabłkowego
Bogate właściwości octu jabłkowego wpływają na jego coraz większą popularność. Produkowany na bazie fermentacji jabłek określany jest, jako naturalny środek wspomagający odchudzanie, poprawiający nie tylko wygląd, ale również faktyczny stan zdrowia. Już starożytni odkryli wysoką skuteczność tego specyfiku, dlatego warto na własnej skórze przekonać się o cudownym działaniu octu jabłkowego.
Ocet jabłkowy pobudza przemianę materii
Nie bez powodu uważany jest za naturalny suplement wspomagający odchudzanie. Oczywiście, samo picie octu jabłkowego nie zagwarantuje nam utraty zbędnych kilogramów, ale zdecydowanie wspomoże proces zrzucania wagi opierający się na redukcji przyjmowanych kalorii i ćwiczeniach. Regularne spożywanie octu jabłkowego wspomaga naturalne mechanizmy spalające tłuszcz, przyśpiesza metabolizm, reguluje pracę układu pokarmowego. Hamuje efekt jo-jo, uniemożliwiając powtórne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Za wyżej wymienione właściwości odpowiada głównie zawarta w occie pektyna, substancja poprawiająca tempo trawienia, obniżająca poziom cholesterolu i zapobiegająca nadciśnieniu. Warto wprowadzić ocet do swoje codziennej diety, dodając go np. do sałatek, dań mięsnych i innych potraw, serwując tak przygotowane potrawy, dzięki temu zwiększamy uczucie sytości po spożytym posiłku.
Klucz do pięknego uśmiechu
Płukanie jamy ustnej octem jabłkowym z wodą (1 łyżeczka na 1 szklankę wody) chroni zęby, dziąsła i zapobiega przebarwieniom. W przypadku przebarwień, wzmocniony efekt zapewni bezpośrednie przecieranie zębów. Nasącz wacik octem jabłkowym, przetrzyj zęby i wypłucz usta wodą.
Krzepnięcie krwi a ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy pobudza krzepnięcie krwi, hamuje tym samym krwotoki. Bywa stosowany w przypadku powtarzających się krwotokach z nosa. W związku z tą właściwością, regularne przyjmowanie octu powinniśmy przerwać na 4 dni przed spodziewaną menstruacją, by nie zaburzyć całego procesu krwawienia. W przypadku zbyt obfitych krwawień, możemy pokusić się o zastosowanie octu, zaleca się jednak konsultację z lekarzem. Na dokuczliwe bóle miesiączkowe można wypróbować kąpiele z dodatkiem octu jabłkowego.
Zobacz również:
Sposób na nudności
Poranne nudności doskwierają większości ciężarnych. Możemy sobie pomóc, wypijając przed śniadaniem filiżankę wody z łyżeczką octu jabłkowego. Kwas octowy zapobiega również chorobie lokomocyjnej. Przed podróżą warto rozpuścić kilka kropli octu jabłkowego w szklance wody i pić małymi łyczkami. Kwas octowy uspokoi nerwy żołądka, czyniąc podróż autem, bądź statkiem, o wiele bardziej przyjemniejszą.
Upiększająca moc octu jabłkowego
Niezastąpiony w pielęgnacji włosów. Pomaga walczyć z łupieżem, zapobiega wypadaniu i przetłuszczaniu się włosów. Po kuracji włosy zyskują objętość, są błyszczące, nie puszą się, a to wszystko za sprawą kilku kropel octu. Przy łupieżu zaleca się wcieranie w skórę głowy wodnego roztworu z octem jabłkowym. Sposobem wartym wypróbowania jest również spłukiwanie świeżo umytych włosów za pomocą takiego roztworu. Nie zapominajmy również o "odśrodkowym" działaniu. Pijąc ocet, uzupełniamy potrzebne minerały, zapewniając odpowiedni fundament do wzrostu włosa.
Ocet jabłkowy reguluje pH skóry
Dlatego może okazać się świetnym tonikiem do twarzy, zastępującym chemiczne produkty. Punktowe przemywanie twarzy octem jabłkowym może pomóc w walce z wypryskami a nawet z trądzikiem. Dermatolodzy wskazują również na pomocne działanie octu w redukcji zmarszczek mimicznych i leczeniu łuszczycy. Środek jest również szeroko polecany właścicielkom suchej skóry. Pielęgnując taki typ cery, przygotuj maseczkę: łyżeczkę octu wymieszaj z dwoma łyżeczkami miodu i nałóż na twarz na 20 minut. Twoja skóra zostanie odżywiona i odświeżona w zupełnie naturalny sposób.
Picie octu poprawia stan naszych paznokci
Problemy z łamliwą i przebarwioną płytką wynikają zazwyczaj z niedoboru wapnia, krzemu i sodu. Odpowiednia dawka octu jabłkowego pozwoli nam uzupełnić braki. Ocet jabłkowy zawiera blisko 20 najważniejszych substancji mineralnych:
- magnezu, fosforu, żelaza,
- wapnia, potasu, chloru,
- siarki, sodu,
- kwas: mlekowy, cytrynowy i octowy,
- substancje balastowe,
- aminokwasy i szereg fermentów.
Taka dawka substancji wzmocni nie tylko nasze paznokcie, ale i cały organizm.
Codzienne picie octu może przynieść rewelacyjne korzyści. Co prawda, taki sposób przyjmowania octu ma swoich przeciwników, głównie ze względu na dość nieprzyjemny smak. W pewnym stopniu możemy zniwelować drażniący zapach i smak poprzez dodanie do roztworu łyżeczki miodu. O bogatych właściwościach octu jabłkowego i sposobie jego dawkowania możemy przeczytać szerzej, w popularnym poradniku autorstwa Braaka van Heikee i Silke von Kuster, który został w całości poświęconym działaniom tego specyfiku. W zachwycie nad octem jabłkowym, należy zachować rozsądek. Pamiętajmy, że nie możemy spożywać go bez ograniczeń, zbyt obfite dawki podrażnią śluzówkę żołądka, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania wrzodów.
Komentarze do: Właściwości octu jabłkowego