Szukaj

Właściwości yerba mate

Właściwości yerba mate jakie wymienia się najczęściej to działanie pobudzające czy wspomagające odchudzanie. Wykazano też, że yerba mate ma silne właściwości przeciwutleniające, w wyniku czego chroni przed nowotworami i opóźnia proces starzenia. Inne pozytywne właściwości yerba mate to m.in. działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Właściwości yerba mate

Właściwości zdrowotne yerba mate wynikają przede wszystkim z bogactwa składników w niej zawartych. Napój uzyskiwany z ostrokrzewu paragwajskiego jest źródłem wielu witamin (C, A, E, B1, B2), minerałów (magnez, krzem, siarka, mangan, żelazo, potas, sód, fosfor, wapń), aminokwasów i antyoksydantów.

Pobudzające właściwości yerba mate

Yerba mate zmniejsza uczucie zmęczenia psychicznego, rozbudza, poprawia koncentrację i dodaje energii. Dzięki niej wzrasta wydajność zarówno intelektualna, jak i fizyczna. Właściwości yerba mate, które stymulują i usprawniają pracę mózgu wynikają ze sporej zawartości kofeiny (nawet 2,4%), ale także obecności innych pobudzających składników: teobrominy (znajdziemy ją też w czekoladzie) i teofiliny (znajduje się w zielonej herbacie).

Yerba mate wykazuje mocne właściwości pobudzające podobnie jak kawa, jednak jej działanie jest o wiele dłuższe. Co więcej, ewentualne negatywne skutki wynikające z obecności kofeiny minimalizowane są przez pozostałe składniki napoju. Warte podkreślenia jest, że yerba mate w odróżnieniu od kawy nie wypłukuje z organizmu minerałów takich jak magnez i potas, ale jest ich źródłem.

Odchudzające właściwości yerba mate

W ostatnich latach yerba mate zyskała sporą popularność w Europie i na Zachodzie, kiedy udowodniono jej właściwości odchudzające. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego przyśpiesza metabolizm, wspomaga spalanie tłuszczu, a także zmniejsza uczucie głodu, co jest bardzo pożądaną właściwością przy wszelkich dietach odchudzających. Dodatkowo ma właściwości moczopędne, dzięki czemu pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu. Wyniki badań naukowych wskazują, że najlepsze efekty daje połączenie yerby z guaraną i damianą.

Jeżeli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, napar najlepiej pić 30 minut po posiłku bogatym w tłuszcze. Yerba mate hamuje aktywność lipazy trzustkowej, spowalniając proces trawienia tłuszczy, dzięki czemu kaloryczność posiłku i ilość przyswajanych przez organizm tłuszczy jest mniejsza. Eksperyment na myszach laboratoryjnych pokazał dodatkowo, że yerba mate zmniejsza ryzyko otyłości przy diecie bogatej w duże ilości tłuszczu.

Zdrowotne właściwości yerba mate

Kolejne badania naukowe udowodniły, że yerba mate wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu i wykazuje wiele właściwości zdrowotnych.

Dzięki temu, że yerba mate chroni naczynia krwionośne przed odkładaniem się cholesterolu, ryzyko rozwinięcia się miażdżycy jest mniejsze, a serce i cały układ krwionośny działa sprawniej. Jej niewątpliwą zaletą jest zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu czyli LDL, przy jednoczesnym podwyższaniu poziomu dobrego cholesterolu - HDL. Yerba mate poprawia też trawinie i perystaltykę jelit, dzięki czemu pomaga zwalczyć różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Wiele kobiet ucieszy zapewne informacja, że yerba mate łagodzi objawy napięcia zespołu przedmiesiączkowego, a także działa odmładzająco - jej picie pomaga spowolnić procesy starzenia się, ujędrnić skórę i poprawić kondycję włosów.

Do innych korzystnych właściwości należy wspomaganie poprawnego funkcjonowania układu nerwowego - yerba działa jak naturalny antydepresant, pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, poprawia samopoczucie, a u niektórych osób leczy nawet bezsenność.

Yerba mate wspiera działanie układu odpornościowego, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Dodatkowo ekstrakt z liści ostrokrzewu paragwajskiego pomaga w leczeniu cukrzycy, chroni przed nowotworami, poprawia pracę nerek i łagodzi problemy z pęcherzem.

Ze względu na sporą zawartość kofeiny yerba mate nie jest zalecania dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Nie poleca się jej także osobom, które palą tytoń i piją alkohol, gdyż niektóre badania naukowe sugerują, że przy takim zestawieniu yerba mate może zwiększać ryzyko rozwinięcia się nowotworów przełyku. Poza tym powinny uważać na nią osoby leczące się na zaawansowaną chorobę wrzodową układu pokarmowego, gdyż napar z ostrokrzewu paragwajskiego ma właściwości pobudzjące wydzielanie żółci.

Autor: Iwona Kopaczek

Komentarze do: Właściwości yerba mate (8)

xenias
xenias 27-11-2015 10:43

Yerba mate na odchudzanie

5

Czy ktoś pił yerba mate czy diecie odchudzającej? rzeczywiście działa? ile yerby trzeba pić, żeby schudnąć? Jakiś konkretny gatunek jest najlepszy?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
dzikajagoda
dzikajagoda 03-12-2015 12:02

Yerba mate w torebkach

3

Czy yerba mate w torebkach, taka ekspresowa, jest tak samo skuteczna jak ta zaparzana w tradycyjny sposób, tzn. przy pomocy tykwy?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze