Woda kokosowa – właściwości i zastosowanie
Woda kokosowa weszła do menu osób pragnących się zdrowo odżywiać na całym świecie. Ma działanie izotoniczne oraz jest hipoalergiczna. Posiada bardzo dużo właściwości zdrowotnych, dlatego w Stanach Zjednoczonych jest dostępna na rynku w różnych postaciach - jako czysta woda kokosowa lub jako baza pod napoje owocowe, soki, przeciery.
Woda kokosowa sama w sobie ma lekko orzechowy smak. Istniała od zawsze, ale szczególnie teraz stała się bardzo popularna za sprawą gwiazd światowego formatu i celebrytów. Piją ją zwłaszcza osoby dbające o figurę, prowadzące zdrowy tryb życia, a także sportowcy. Woda kokosowa posiada certyfikat VEGE, dlatego jest idealna dla wegan i wegetarian.
Czym jest woda kokosowa
Woda kokosowa to przeźroczysty, lekko mętny płyn, który powstaje w zielonym, niedojrzałym jeszcze orzechu kokosowym. Często bywa mylona z mleczkiem kokosowym, a to dwa całkowicie odmienne produkty, ponieważ mleczko kokosowe pozyskiwane jest z miąższu kokosa. Palma kokosowa pobiera z ziemi wodę wraz z minerałami, które poddawane są oczyszczaniu i filtracji, dlatego woda kokosowa uważana jest za nieskazitelnie czystą ciecz. Ekspertem od wody kokosowej jest dr Bruce Fife, który wydał książkę „Coconut Water for Health & Healing". Uważa on, że to najzdrowszy napój na świecie. Wszystkie właściwości zdrowotne wody kokosowej potwierdzone zostały wieloma badaniami klinicznymi.
Skład wody kokosowej
Woda kokosowa jest napojem praktycznie beztłuszczowym i niskokalorycznym, dlatego warto wprowadzić ją do codziennej diety. Może służyć jako zdrowy zamiennik napojów sztucznych i słodzonych, ponieważ jest bogata w ważne witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawiera witaminy z grupy B, minerały oraz aminokwasy egzogenne (fenyloalaninę, lizynę, tryptofan, histydynę), które odpowiadają za fizjologię i usuwanie wody z organizmu, a także odżywiają. Mogą ją pić osoby z alergiami pokarmowymi, ponieważ nie zawiera glutenu, laktozy ani cholesterolu. Ponadto woda kokosowa bogata jest w kwas laurynowy, związki azotowe, kwasy organiczne i enzymy, dlatego ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe oraz jest bezpieczna dla dzieci. Woda kokosowa posiada niemal identyczny skład jak osocze krwi. Podczas II wojny światowej służyła do transfuzji krwi oraz przetaczania kroplówek. Ta właściwość sprawia, że jest łatwo przyswajalna przez ludzki organizm.
100 ml wody kokosowej zawiera:
- 0,2 g tłuszczy;
- 4,8 g węglowodanów;
- 1,1 g błonnika;
- 0,7 g białka;
- 24 mg wapnia;
- 0,29 mg żelaza;
- 25 mg magnezu;
- 21 mg fosforu;
- 294 mg potasu;
- 25 sodu;
- 2,4 mg witaminy C;
- 0,03 mg witaminy B1 (tiaminy);
- 0,057 mg witaminy B2 (ryboflawiny);
- 0,08 mg witaminy B3 (niacyny);
- 0,043 mg witaminy B5 (kwasu pantotenowego);
- 0,032 mg witaminy B6 (pirydoksyny).
Zdrowotne właściwości wody kokosowej
Woda kokosowa dzięki swoim właściwościom zdrowotnym wspomaga leczenie wielu schorzeń. Ponadto w krajach tropikalnych pije się ją w celu orzeźwienia, nawodnienia i ugaszenia pragnienia. Napój ten bowiem zapobiega odwadnianiu się organizmu.
Zobacz również:
Ze względu na dużą zawartość potasu wodę kokosową poleca się osobom cierpiącym na anemię, zmagającym się z ciągłym stresem oraz niedoborem tego pierwiastka.
Woda kokosowa nie zawiera cholesterolu, dlatego też pozytywnie działa na pracę serca i chroni przed zawałami i udarami. Wspomaga funkcjonowanie układu krążenia. Sprzyja wytwarzaniu dobrego cholesterolu, czym przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia miażdżycy. Z kolei cytokinina (roślinny hormon wzrostu) eliminuje tworzenie się skrzepów we krwi.
Woda kokosowa poprawia funkcjonowanie nerek i rozpuszcza kamienie nerkowe. Ponadto chroni przed nowotworami jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka i płuc. Reguluje perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom oraz wspomaga cały układ trawienny. Spożywanie wody kokosowej zaleca się również przy zatruciach, biegunkach oraz problemach żołądkowych. Warto wspomnieć, że napój reguluje poziom cukru, może zatem stanowić składnik diety cukrzyków.
Woda z młodego kokosa chroni przed wirusami i bakteriami, ułatwia leczenie stanów zapalnych i ran. Działa przeciwskurczowo oraz zmniejsza puchnięcie stóp i rąk.
Woda kokosowa wpływa korzystnie na układ nerwowy oraz budowę masy mięśniowej, a także poprawia funkcjonowanie narządu wzroku, w tym chroni przed jaskrą. Ponadto jest lekiem na niedoczynność tarczycy, reguluje i poprawia pracę tego organu. Wystarczy pić 2-3 szklanki wody kokosowej codziennie przez 20 dni. Następnie 10 dni przerwy i ponownie zacząć kurację. Napój jest również dobrym lekarstwem na kaca, bowiem pomaga usunąć alkohol z organizmu.
Woda kokosowa a odchudzanie
Spożywanie wody kokosowej zaleca się osobom na diecie, ponieważ napój jest nisko kaloryczny (100 ml to tylko 24 kcal). Zawarte w niej bioaktywne enzymy ułatwiają trawienie pokarmów, a tym samym przyspieszają cały metabolizm. Dzięki właściwościom nawadniającym woda kokosowa zwiększa tempo przemiany materii oraz działa oczyszczająco. Pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, dlatego przyspiesza działanie diet redukcyjnych.
Woda kokosowa jako naturalny izotonik
Woda kokosowa może służyć jako naturalny izotonik spożywany po treningu, ponieważ nawadniając organizm dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i minerałów wydalonych podczas ćwiczeń. Reguluje ona gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu oraz zawiera mniej cukru niż inne słodkie napoje sportowe. Woda kokosowa to produkt w pełni naturalny, nie zawierający substancji słodzących i konserwantów, dlatego jest zdrowsza niż inne owocowe napoje izotoniczne.
Woda kokosowa w kosmetyce
Woda kokosowa ma także zastosowanie w kosmetyce. Użyta w balsamach dobrze nawilża skórę. Można dodać kilka kropel do kąpieli, co sprawi, że skóra stanie się miękka i rozświetlona. Woda kokosowa poprawia wygląd cery, ujędrnia ją i uelastycznia. Dodatkowo wygładza oraz wyrównuje koloryt. Zawiera kinetynę (roślinny hormon wzrostu), która opóźnia proces starzenia się skóry i zbawiennie działa na włosy i paznokcie. Kinetyna powszechnie używana jest w kosmetyce, w szczególności do produkcji kremów i preparatów przeciwstarzeniowych, dlatego warto regularnie sięgać po wodę kokosową. Brazylijki stosują ten naturalny preparat jako tonik, dzięki czemu ich skóra wygląda zdrowo i nie mają one problemów ze zmianami skórnymi. Ze względu na właściwości regeneracyjne warto spryskać włosy wodą kokosową lub dodać kilka jej kropel do szamponu. Takie stosowanie wody kokosowej zmniejsza przetłuszczanie się i wypadanie włosów, a także odżywia je (poprawia zwłaszcza stan przesuszonych końcówek). Na rynku dostępnych jest wiele gotowych produktów z dodatkiem wody kokosowej, np. odżywki do włosów.
Wskazania do spożywania wody kokosowej
Wodę kokosową może spożywać każdy, ale polecana jest w szczególności:
- odchudzającym się,
- dbającym o urodę,
- sportowcom,
- cukrzykom,
- chorym na miażdżycę,
- osobom z celiakią,
- mającym problemy z wysokim ciśnieniem,
- cierpiącym z powodu problemów z nerkami lub jelitami.
Przykładowe przepisy z użyciem wody kokosowej
Koktajl odkwaszający:
Składniki:
- ćwierć melona,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- ¼ szklanki wody kokosowej.
Sposób przygotowania:
Pokroić melona na kawałki. Wszystkie składniki zblendować.
Koktajl odmładzający i nawadniający:
Składniki:
- 200 ml wody kokosowej,
- 2 banany,
- 4 liście jarmużu,
- nasiona chia.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą zblendować, na koniec posypać nasionami chia.
Napój izotoniczny:
Składniki:
- 1 mango,
- 1 gruszka,
- szklanka wody kokosowej.
Sposób przygotowania:
Owoce dokładnie zmiksować wraz z wodą kokosową.
Gdzie kupować wodę kokosową
Bardzo dużo firm wypuściło na rynek wodę kokosową w kartonikach, jednak trzeba pamiętać, że nie każda będzie zdrowa i bez konserwantów. Należy uważnie czytać skład wody kokosowej na etykietach, a najlepiej kupować ją w sklepach ze zdrową żywnością. Producenci urozmaicają wodę kokosową różnymi sokami z owoców, dlatego niektóre napoje już nie będą tak niskokaloryczne i zdrowe. Wodę kokosową o dobrym składzie można już nabyć od 8-10 złotych za 500 ml.
Autor: Paulina Woźniak
Komentarze do: Woda kokosowa – właściwości i zastosowanie