Dotychczasowe badania wskazują, że szybkość jedzenia może mieć wpływ na to, ile kalorii przyjmujemy. Najnowsze badania sugerują jednak, że prędkość jedzenia, może mieć większy wpływ na tłumienie głodu, aniżeli kalorii – według badań opublikowanych w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.
Badacz z Wydziału Kinezjologii Uniwersytetu Christian w Teksasie poddał analizie związek między spożyciem kalorii i szybkości jedzenia u osób o normalnej wadze. Badanie oceniało związek spożycia kalorii i prędkości jedzenia w dwóch grupach badanych: 35 osób z nadwagą i otyłością, oraz 35 osób ze zdrową wagą.
Obie grupy miały obowiązek spożywać jeden posiłek dziennie w kontrolowanym środowisku przez zaledwie 2 dni. Oba posiłki dla każdej z grup były takie same pod względem zawartości energii ( kalorii) i ciężaru każdego posiłku mierzonego przed spożyciem.
Przy pierwszym posiłku, badani zostali poproszeni o wolne tempo jedzenia. Podczas tego posiłku, mieli sobie wyobrazić ograniczenia czasowe, branie małych kęsów, dokładne żucie i odkładanie sztućców między kęsami.
Na drugim posiłku, obie grupy zostały poproszone o jedzenie w szybkim tempie. Proszono ich, by wyobrazili sobie zakończenie posiłku w określonym czasie, jedzenie dużymi kęsami, szybkie żucie i nie odkładanie sztućców.
Zobacz również:
Wyniki badania wykazały, że obie grupy czuły się mniej głodne godzinę po „powolnym posiłku”, w porównaniu z drugim posiłkiem o szybkim tempie jedzenia.
Dr Meena Shah, główny autor badania, wyjaśnia:
"W obu grupach wskaźniki głodu były znacząco niższe w 60 minut od kiedy powolny posiłek rozpoczął się w porównaniu do szybkiego jedzenia. Wyniki te wskazują, że większe tłumienie głodu wśród obu grup można było oczekiwać od posiłku, który spożywa się wolniej".
Obie grupy wykazały też zwiększone spożycie wody, z 12 uncji wody przy spożywaniu wolnym i 9 uncji przy szybkim jedzeniu. Dr Shah twierdzi, że wyższe zużycie wody podczas powolnego jedzenia może powodować wzdęcia brzucha, a zatem mogą mieć wpływ na poziom konsumpcji żywności.
Jednak analizując spożycie kalorii przez uczestników, naukowcy odkryli, że tylko u jednostek o zdrowej wadze nastąpiło obniżenie spożycia kalorii przy „wolnym posiłku”. Grupa z nadwagą lub otyłością zjadła o 58 kalorii mniej, w porównaniu z grupą o normalnej wadze – 88 kalorii mniej.
Według Centers for Disease Control and Prevention ( CDC ), więcej niż jedna trzecia dorosłej populacji USA jest otyłych. Otyłość wzrosła z 14,5 % ludności USA w 1971/74 do 35,9 % ludności w latach 2009-10.
Dr Shah zauważa, że wskaźniki otyłości nadal rosną, informacje na temat osób z różną wagą i konsumpcją żywności może pomóc w rozwoju strategii na rzecz zmniejszenia spożycia kalorii.
Dodaje na koniec, że wnioski z tego badania pokazują , że spowolnienie szybkości jedzenia "może pomóc obniżyć pobór energii i tłumienia poziomu głodu , a nawet może zwiększyć przyjemność z posiłku."
Komentarze do: Wolne jedzenie zmniejsza apetyt