Wpływ diety na brak łaknienia
Głównym powodem braku łaknienia jest z reguły stres. Przyczynia się on do zahamowania procesu wydzielania soków trawiennych. Proces ten powodowany jest także stosowaniem różnego rodzaju leków, które odpowiedzialne są za wywołanie nudności, wymiotów lub bólów brzucha.
Brak apetytu przyczynia się do powstania niedoboru składników odżywczych w organizmie człowieka. Istotny jest odpowiedni poziom cynku, gdyż jego niedobory powodują spadek łaknienia. Najlepszym źródłem cynku są owoce morza, chude mięso oraz pestki dyni.
Które produkty są zalecane?
- surowe warzywa
- owoce
- ostrygi
- chude mięso
- drób
- produkty pełnoziarniste
- orzechy
- różnego rodzaju nasiona
Zobacz również:
- tłuste mięsa
- wędliny
- słodycze
- śmietana
- majonez
- sól
- kawa
- herbata
- alkohol
Ważne przy przygotowywaniu posiłków jest zwracanie uwagi na ich wygląd i zapach. Odpowiednio zastosowane przyprawy pobudzają apetyt. Dodatkowo przyprawy wpływają na wytwarzanie soków żołądkowych.
Skutecznie na stymulacje łaknienia działa sok z kiszonej kapusty, dlatego dobrze jest codziennie wypijać jedną szklankę. Poza tym korzystna okazuje się być aktywność fizyczna. Odpowiedni program ćwiczeń nie tylko pomaga utrzymać dobrą sylwetkę, ale też korzystnie rozładowuje napięcie nerwowe przez co organizm funkcjonuje prawidłowo.
Komentarze do: Wpływ diety na brak łaknienia