Mimo sprzecznych danych, jeśli chodzi o wstrzykiwanie botoxu do żołądka, niektórzy Amerykanie z nadwagą decydują się na tę praktykę, by schudnąć. W styczniu na łamach Clinical Gastroenterology and Hepatology, czasopisma wydawanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Gastroenterologiczne, pojawił się opis oficjalnej praktyki klinicznej autorstwa naukowców z Mayo Clinic, który jest ostateczną publikacją ukazującą, że zabieg wstrzykiwania botoxu nie sprzyja utracie wagi.
Wstrzykiwanie botulinum toxin A (toksyna botulinowa, BTA) lub botoxu do żołądka uważane było za czynnik zwiększenia uczucia sytości i zmniejszenia masy ciała.
Naukowcy poddali badaniom 60 otyłych pacjentów, które trwały 6 tygodni. W czasie eksperymentu porównywano efekty działań BTA oraz placebo.
Okazało się, że wstrzykiwanie tych środków powoduje spowolnienie ruchu żywności w żołądku, ale nie powoduje utraty masy ciała.
Zobacz również:
“Na podstawie naszych badań, nie zalecałbym wstrzykiwania botoxu osobom, które chcą stracić wagę. Ponadto ten zabieg stanowi ryzyko dla zdrowia. Odkryliśmy też, że nie ma żadnych korzyści, jeśli chodzi o chudnięcie” – powiedział Mark Topazian, główny autor badania oraz profesor medycyny na Wydziale Gastrologii i Hepatologii w Mayo Clinic.
Poprzednie badanie wykazało, że botox był obiecujący, jeśli chodzi o stosowanie w celu utraty wagi. Jednak opierając się na wynikach ostatnich badań, zaleca się zrezygnowanie z tych praktyk i ucieczkę do pomocy innych, sprawdzonych, rozwiązań.
red. Justyna Dykas