Jak wykazują badania, bazylia to nie tylko pyszna przyprawa dodająca smaku potrawom – jest również leczniczym ziołem docenianym przez wiele kultur. Antyczni Grecy uznawali ją za świętą, w Indiach symbolizowała gościnność, a dla Włochów miłość. Dziś, poza kuchnią, docenia się jej działanie lecznicze w walce z zapaleniami, ochronie komórek itd. Jej dobroczynny wpływ na nasze wnętrze jest zarówno dosłowny, jak i metaforyczny – pozytywnie oddziałuje zarówno na ciało, jak i zdrowie psychiczne.
Redukcja stresu
Znajdujące się w bazylii substancje fitochemiczne wpływają na obniżenie poziomi kortyzolu – znanego jako hormon stresu. Dzięki temu przeciwdziała lękom i pomagają zachować spokój.
Redukcja zapaleń
Osoby, które spożywają dużo bazylii nie muszą się również martwić zapaleniami, gdyż pomaga ona pozbyć się związanego z nimi bólu, występującego w chorobach takich jak artretyzm czy zapalenie jelit. Uważa się nawet, że bazylia zawiera składniki zbliżone do tych obecnych w marihuanie stosowanej w celach leczniczych, lecz w odróżnieniu od niej nie wywołuje "haju".
Oczyszczanie nerek
Według niektórych badaczy, pacjenci borykający się z problemami z nerkami mogą sięgnąć po bazylię w celu ich skutecznego oczyszczenia. Sugerują, że smaczne pesto może okazać się pomocne, szczególnie jeśli wcześniej przesadnie dogadzali sobie z jedzeniem i piciem.
Zobacz również:
Poprawa działania układu oddechowego
Dla osób, które mają problemy z oddychaniem bazylia również może okazać się właściwą opcją. Zawarty w niej kwas cynamonowy nie tylko reguluje poziom cukru we krwi i poprawia krążenie, lecz także ułatwia oddychanie.
Uzupełnienie niedoboru żelaza
Około 2 szklanki posiekanych, świeżych liści bazylii lub 1 łyżka suszonych dostarczają 10% dziennego zapotrzebowania na żelazo, co może okazać się pożyteczne, szczególnie dla kobiet w trakcie menstruacji, które narażone są na niedobór tego pierwiastka.
Zwalczanie raka
Bazylia może i nie jest magicznym remedium na raka, ale zawarte w niej antyoksydanty zwalczające wolne rodniki zdecydowanie mogą przyczynić się do ochrony komórek i ogólnej poprawy zdrowia pacjentów z rakiem.
Wspieranie zdrowia serca
Bazylia zawiera również magnez, który jest niezbędny dla rozkurczania ścian mięśni, co umożliwia łatwiejszy przepływ krwi. Dzięki temu zredukowana zostaje nieregularność rytmu serca, co pomaga w jego właściwym funkcjonowaniu. Co więcej, bazylia powstrzymuje nagromadzanie cholesterolu, zmniejszając ryzyko udarów i ataków serca.
Opracowała: Julia Liszka
Komentarze do: Zdrowotny wpływ bazylii