Żelatyna spożywcza - opis, skład, właściwości zdrowotne
Żelatyna to niezastąpiony składnik potraw znajdujący się w prawie każdej kuchni. To właśnie dzięki niej nasza galaretka lub sernik na zimno jest zbity i pulchny. Żelatyna jest najstarszym, naturalnym suplementem diety, który w korzystny sposób wpływa na mięśnie oraz stawy.
Żelatyna to białko kolagenowe złożone z białek i peptydów. Związki te powstają przez hydrolizę kolagenu znajdującego się w chrząstkach oraz w kościach. W żelatynie znajdują się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasy, takie jak prolina oraz hydroksyprolina, które skutecznie wspomagają naprawę tkanki łącznej.
Żelatyna - podstawowe informacje
Jak powstaje żelatyna?
Żelatyna to substancja naturalnego, zwierzęcego pochodzenia charakteryzująca się jasną barwą. Wytwarza się ją z kolagenu znajdującego się w odpadkach zwierzęcych, takich jak: skóra, kości, chrząstki, ścięgna, kopyta, rogi, pióra. Wszystkie te części zostają dokładnie umyte, potem są wapnowane, mielone oraz w gotowane wysokiej temperaturze. Powstałą substancję poddaje się filtracji, a następnie zagęszcza w warunkach próżniowych. Ostatnim krokiem jest wysuszenie, sproszkowanie oraz spakowanie do małych torebek, które kupić można w każdym sklepie spożywczym.
Skład żelatyny
Żelatyna to mieszanina białek i peptydów, której skład stanowią:
- glicyna (21% składu);
- prolina (12%);
- hydroksyprolina (12%);
- kwas glutaminowy (10%);
- alanina (9%);
- seryna (4%);
- leucyna (3%);
- fenyloanina (2%);
- treonina (2%);
- walina (2%);
- hydroksylizyna, izoleucyna, metionina, histydyna, tyrozyna (< 1%).
Żelatyna w kuchni
Żelatyna jest bardzo popularnym składnikiem w kuchni. Wykorzystuje się ją do przygotowywania wielu potraw, np. słodkich galaretek, serników na zimno, galaretek mięsnych. W przemyśle spożywczym służy jako emulgator i środek żelujący do produkcji jogurtów, słodyczy, serów, konserw czy wędlin.
Zobacz również:
Żelatyna w diecie redukcyjnej oraz u osób aktywnych fizycznie
Żelatyna pomocna w odchudzaniu
Zawartość białka w żelatynie wynosi około 84%, co oznacza, że jest to produkt wysokobiałkowy z małą ilością węglowodanów oraz tłuszczy. 100 gramów żelatyny to 343 kalorie, a taka ilość produktu wystarczy do zagęszczenia aż 5 litrów płynów. Zjadając porcję galaretki, dostarczymy organizmowi może około 10 g czystej żelatyny, więc nieco ponad 30 kalorii. Żelatyna to świetny „zapychacz” podczas redukcji tkanki tłuszczowej, gdyż zjadając sporą ilość deseru, przyjmujemy mało kalorii. Oczywiście wiele zależy również od tego, z czego będzie składał się nasz posiłek. Najbardziej dietetyczną wersję galaretki owocowej możemy przygotować na bazie herbaty posłodzonej erytrytolem lub stewii.
Składnik diety sportowców oraz osób starszych
Nadmierny wysiłek fizyczny, przeciążenie organizmu, kontuzje, złamania - to główne powody bólu mięśni oraz stawów. Coraz więcej ludzi aktywnych oraz w podeszłym wieku boryka się z tymi problemami. Przede wszystkim powinni oni włączyć do diety najstarszy, naturalny suplement diety, jakim jest żelatyna. Prolina zawarta w tej substancji przyczynia się do syntezy kolagenu, który ogranicza wytwarzanie enzymów wzmagających stany zapalne, wzmacnia chrząstkę oraz ochrania stawy.
Właściwości zdrowotne żelatyny oraz jej wpływ na stawy
Właściwości żelatyny
Jeżeli organizm otrzymuje odpowiednią ilość żelatyny, to jego układ mięśniowy oraz kostny może prawidłowo funkcjonować. Dzieje się tak dlatego, że żelatyna bogata jest w aminokwasy - glicynę oraz argininę, które stymulują pracę mięśni. Oprócz tego żelatyna posiada wiele innych właściwości:
- poprawia trawienie oraz pomaga w usunięciu zaburzeń żołądkowych;
- zapobiega wzdęciom;
- reguluje metabolizm;
- poprawia kondycję włosów oraz paznokci;
- wzmacnia kości, chrząstki i stawy;
- tłumi uczucie głodu;
- nadaje skórze jędrności;
- stanowi substytut białka w diecie kulturystów;
- łagodzi objawy artretyzmu;
- zwiększa elastyczność ścięgien;
- zapobiega osteoporozie i chorobom stawów;
- pomaga wzmocnić odporność organizmu.
Złoty środek na stawy
Już od wielu lat uważa się, iż żelatyna jest świetnym, naturalnym lekiem na bóle mięśni oraz stawów, ponieważ pomaga „naoliwić” te drugie. Regularne spożycie żelatyny w korzystny sposób wpływa na tkankę łączną, wspomaga jej regenerację, odgrywa zatem ważną rolę w leczeniu stawów. Dlatego też osoby w starsze, aktywne sportowo, po urazach i kontuzjach powinny rozważyć jej suplementację. Przyjmowanie żelatyny wspomoże również prawidłowy rozwój dzieci.
Domowa kuracja żelatyną pomocna w leczeniu bólu stawów
- Na miesięczną kurację należy przeznaczyć 150 gramów żelatyny spożywczej.
- Do 2 łyżeczek żelatyny dodać 1/4 szklanki zimnej wody i pozostawić w temperaturze pokojowej na całą noc.
- Rano należy zjeść napęczniałą żelatynę przynajmniej 30 minut przed śniadaniem, można dodać odrobinę miodu lub jogurtu.
- Czynność trzeba powtarzać codziennie rano przez okres jednego miesiąca. Po pierwszym tygodniu powinny pojawić się widoczne rezultaty.
Autor: Julia Gadzińska
Komentarze do: Żelatyna spożywcza - opis, skład, właściwości zdrowotne