Nowe badanie University of Michigan Health System w USA pokazuje, że niektóre zachowania, takie jak jadanie obiadów w szkole czy oglądanie telewizji, są takie same dla uczniów szkoły ponadpodstawowej, niezależnie od płci, ale nie wszystkie. Co więcej, ich wpływ na zdrowie także jest inny.
Na przykład, zaangażowanie w sport obniża ryzyko otyłości u chłopców, ale nie u dziewcząt, natomiast picie mleka wiązało się z mniejszym ryzykiem otyłości dla dziewcząt, ale nie dla chłopców.
Artykuł na ten temat ukazał się w Pediatrics.
Główna autorka badania, dr Elizabeth Jackson, mówi: - Zrozumienie czynników ryzyka otyłości dla obu płci pozwoli opracować programy odchudzające i zapobiegające nadwadze.
Amerykańskie centra CDC obliczają, iż ok. 17% nastolatków i dzieci w USA jest otyłe.
Dr Jackson przyjrzała się danym zebranym w latach 2004 – 2011 na temat 1 714 uczniów ze szkół podstawowych w strefie Ann Arbor. 16% dziewcząt i 18% chłopców w tej grupie było otyłych.
Zobacz również:
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Jak przeprogramować mózg tak, aby powstrzymać żywieniowe zachcianki?
- Skutki nadwagi
Pośród chłopców, którzy nie byli otyli, ok. 56% uczestniczyło w żywiołowej aktywności fizycznej przez co najmniej 20 minut co najmniej 5 razy w tygodniu, w porównaniu do 43% chłopców otyłych. Takiej różnicy nie stwierdzono dla dziewcząt otyłych i o normalnej wadze.
Uprawianie co najmniej jednej dyscypliny sportowej było związane ze spadkiem ryzyka otyłości dla chłopców, ale nie dla dziewcząt.
Dr Jackson przypuszcza: - Być może dziewczęta nie mówiły o takich aktywnościach jak taniec, gdyż nie są one uważane za sport, stąd mogą wynikać te różnice.
Poza tym odkryto, że picie 2 lub więcej porcji mleka dziennie o 20% obniża ryzyko otyłości pośród dziewcząt, ale nie pośród chłopców. Być może dzieje się tak, gdyż dziewczęta mlekiem zastępują napoje słodzone.
Natomiast nagminne oglądanie telewizji oraz jadanie obiadów w szkole było związane z większym ryzykiem otyłości zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców. Ponad 2 godzinny TV dziennie było powiązane z 19% większym ryzykiem otyłości, a jadanie obiadów w szkole – aż o 27 – 29%.
Badanie jednak nie udowadnia, że którykolwiek z tych czynników powoduje otyłość u uczniów, ponieważ dzieci, które jedzą obiady w szkole, mogą być do tego zmuszone z powodu ubóstwa w rodzinie, co samo w sobie jest już czynnikiem otyłości.
Jak podsumowuje dr Jackson, z całą pewnością będą potrzebne dodatkowe prace nad tymi czynnikami.
Komentarze do: Zwyczaje związane z otyłością są różne dla dziewcząt i dla chłopców