Jak się dobrze odżywiać przed, podczas i po wysiłku?
Spożywanie alkoholu w bardzo ograniczonych ilościach, nieużywanie tytoniu oraz zbilansowana dieta: aby aktywność fizyczna była w pełni dla nas korzystna, musi być zintegrowana ze zdrowym stylem życia. Ale, niezależnie od tego, czy jesteście sportowcem niedzielnym, czy też może sportowcem „pełną gębą”, zanotujcie kilka małych porad. W ten sposób unikniecie niedoborów oraz wycieńczenia.
Ogromne znaczenie śniadania
Sportowiec powinien zacząć swój dzień od solidnego śniadania. W dniach treningu, śniadanie powinno być zaplanowane na 1h30 do 2 godzin przed rozpoczęciem ćwiczeń. Jego skład nie jest zbytnio oryginalny: płyny (kawa, herbata...), produkt nabiałowy, owoce oraz cukry wolne (chleb z pełnych ziaren, płatki...).
Zanotujmy jednakże, że trening na czczo jest także możliwy, ale pod trzema warunkami: nie może być bardzo intensywny, nie może trwać dłużej niż 30-40 minut i należy po nim zjeść porządne, dobre śniadanie.
Generalnie, nie ma konieczności poddawania się dyktaturze dietetyka, ani przechodzenia na dietę. Waszą myślą przewodnią ma być zachowanie równowagi. Na poziomie rozłożenia posiłków w ciągu dnia, a także - jeśli chodzi o ich zawartość.
Przed treningiem
Posiłek przygotowuje organizm do aktywności sportowej, wyjaśnia Marie-Pierre Oliviéri, słynna dietetyczka z Paryża. W menu, cukry wolne. Stanowią one bowiem taką dawkę enregii, która pozwala na dokonywanie wysiłku. Zadbajcie także o odpowiednią dawkę owoców oraz warzyw (surówki, kompot ze świeżych owoców...), ze względu na ich bogactwo witamin oraz minerałów.
Zobacz również:
- Mniej negatywnych myśli dzięki probiotykom
- Ćwiczenia rozciągające, między tajemnicą a pewnością
- Ćwiczenia: czy należy ćwiczyć, kiedy jest ciepło?
- Doping sportowy
- Dlaczego pizza uzależnia bardziej niż zdrowa żywność
- Substancje dodatkowe dodawane do żywności - wiedza Polaków
- Jagody acai – zastosowanie, wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
- Sok na zdrowie
Podczas wysiłku
Odżywianie w czasie wysiłku jest uwarunkowane głównie przez długość oraz intensywność tego ostatniego. Po upływie godziny wasz organizm zażąda cukru. Można go dostarczyć na przykład zjadając suszone owoce albo batonik zbożowy. A przede wszystkim - nawadniajcie się.
Po wysiłku
Celem jest pomoc organizmowi w odzyskaniu sił po wysiłku, którego właśnie dokonał. Cukry wolne są zawsze mile widziane - niezależnie od tego, czy jest to danie główne, czy też deser - z tego samego tytułu co owoce i warzywa.
Jeśli chodzi o proteiny, to one reperują uszkodzenia mięśni oraz stawów. Wybierajcie przede wszystkim białe mięso oraz ryby, które zapewnią wam żelazo. Jest to stwierdzenie, które jednakże wcale nie znaczy, iż mięso wołowe powinno być wykluczone z jedzenia sportowca. Z pewnością nie. A jeśli macie jakiekolwiek pytanie, nie wahajcie się ani chwili i zadajcie je po prostu lekarzowi albo dietetykowi.
Woda, jedzenie - to wszystko jest bardzo ważne w sportowym życiu. Ale czym byłby sport bez porządnej rozgrzewki?
Na temat znaczenia rozgrzewki czytaj tutaj: Rozgrzewka - obowiązkowy etap przed właściwym treningiem?
Polecamy również:
Sport i nawadnianie: woda podczas wysiłku
Komentarze do: Jak się dobrze odżywiać przed, podczas i po wysiłku?