Ciemny mocz
Ciemny mocz dla wielu osób może być bardzo niepokojącym objawem. Takie zabarwienie może być powodem wielu różnych chorób jak np. zapalenie wątroby czy rak trzustki. Niekiedy innym błahym powodem może być natomiast zjedzenie niektórych pokarmów.
Ciemny mocz może pojawić się po dużym wysiłku fizycznym lub przebywaniu w upalnym otoczeniu przy jednoczesnym spożywaniu płynów w zbyt małych ilościach. Również ilość oddanego moczu może być wtedy niewielka.
Zapalenie wątroby
Zapalenie wątroby jest to reakcja narządu na wszystkie czynniki uszkadzające. Do najczęstszych przyczyn powodujących zapalenie wątroby należą czynniki infekcyjne, zaburzenia układu odpornościowego, spożywanie alkoholu, leki oraz substancje chemiczne. Do najgroźniejszych chorób wątroby należą zapalenia wirusowe typu B i C.
Objawy:
- osłabienie
- bóle mięśni
- gorączka
- żółtaczka
- ciemniejsza barwa moczu
- bóle mięśni i stawów
- ból po prawej stronie brzucha
Jedzenie lub lekarstwa
Spożywanie różnych pokarmów i lekarstw może spowodować zmianę barwy moczu, np.:
- rabarbar, senes – na pomarańczowy
- buraki, jagody – na czerwony
- niebieski barwnik metylenowy – na zielonkawy
- leki stosowane w leczeniu gruźlicy
Mało prawdopodobne przyczyny ciemnego moczu:
Rak trzustki
Rak trzustki stanowi około 3% wszystkich złośliwych nowotworów u człowieka. Częstość zachorowania na raka trzustki wzrasta wraz z wiekiem, a szczyt zachorowalności przypada między 60, a 80 rokiem życia. Znacznie częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Za choroby zwiększające ryzyko zachorowania uważa się cukrzycę oraz przewlekłe zapalenie trzustki.
Objawy:
Hemoglobinuria
Hemoglobinuria jest to obecność wolnej hemoglobiny w moczu. Jest to efektem chorobowego rozpadu erytrocytów. Hemoglobinuria występuje w malarii, niedokrwistości hemolitycznej, posocznicy, a także po zatruciach.
Czerniak
Czerniak jest to nowotwór złośliwy skóry. Charakteryzuje się wyjątkowo dużą skłonnością do wczesnych przerzutów oraz niewielką podatnością na leczenie. W niektórych przypadkach zaawansowanej choroby pigment melanina przedostaje się do moczu przez co mocz ma brunatne lub czarne zabarwienie.
Alkaptonuria
Alkaptonuria jest genetycznie uwarunkowaną chorobą. Alkaptonuria charakteryzuje się wydalaniem w moczu dużych ilości kwasów, które ciemnieją na powietrzu oraz zmianami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa.