Oddawanie moczu zbyt obficie lub zbyt często
Najbardziej powszechną oraz najbardziej oczywistą przyczyną zbyt częstego i obfitego oddawania moczu jest wypicie dużej ilości płynów, np. kawy. Niektóre płyny bardziej niż inne pobudzają układ moczowy i sprawiają że odczuwamy częstszą potrzebę oddawania moczu.Infekcja dróg moczowychInfekcja dróg moczowych powstaje wskutek przedostania się bakterii do nerek lub pęcherza. Infekcja dróg moczowych należy do najczęstszych chorób wieku dziecięcego.
- częste oddawanie moczu
- ból podczas oddawania moczu
- zmieniony zapach moczu
- czasem gorączka, dreszcze
Powiększenie prostaty jest to najczęstsza choroba gruczołu krokowego. Najczęściej zapadają na nią mężczyźni po 40 roku życia. powiększenie gruczołu krokowego, które jest przyczyną nasilających się, dokuczliwych dolegliwości w oddawaniu moczu. Z biegiem czasu dochodzi do znacznego obniżenia jakości życia dotkniętego tymi objawami mężczyzny.
Objawy:
- częste oddawanie moczu w nocy
- gwałtowne parcie na mocz
- ból podczas oddawania moczu
Diuretyki są to jedne z najczęściej stosowanych leków w kardiologii. Mają na celu obniżenie ciśnienia tętniczego raz unormowanie niewydolności krążenia. Głównym celem jest zwiększenie diurezy, im mniejsza objętość płynów tym mniejsze ciśnienie tętnicze.
Cukrzyca
Cukrzyca charakteryzuje się zwiększonym poziomem glukozy we krwi. Wywołana jest brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Insulina to wytwarzany w trzustce hormon, który bierze udział w regulacji wszystkich procesów przemiany materii zachodzących w organizmie człowieka.
Objawy:
- wzmożone pragnienie
- wielomocz
- znaczna utrata wagi
- ogólne rozbicie
- tendencja do zakażeń dróg moczo-płciowych
Moczówka prosta jest to rzadko występująca choroba, spowodowana niedoborem wazopresyny. Jest to hormon produkowany w podwzgórzu, a wydzielany przez tylną część przysadki mózgowej, który jest odpowiedzialny za prawidłowe zagęszczanie moczu w nerkach. Moczówka może pojawić się bez szczególnej przyczyny lub po urazie głowy. Najważniejszym objawem jest bardzo duża ilość oddawanego moczu.
Przewlekła niewydolność nerek
Przewlekła niewydolność nerek jest to stopniowe, pogarszające się działanie wydalnicze nerek. Efektem zazwyczaj jest zatrucie organizmu końcowymi produktami metabolizmu, które nie zostały wydalone. Najczęściej przyczyną przewlekłej niewydolności nerek jest nefropatia cukrzycowa lub nefropatia nadciśnieniowa.
Objawy:
- osłabienie i zaburzenia koncentracji
- brak apetytu
- utrata masy ciała
- nudności i wymioty
- świąd skóry
- częste oddawanie moczu w nocy
- zmniejszenie ilości oddawanego moczu w późnym okresie choroby
Hiperaldosteronizm polega na nadmiernym wydzielaniu aldosteronu. Pod wpływem działania aldosteronu w nerkach zmniejsza się wydalanie wody i sodu oraz zwiększa się wydalanie potasu. Najczęściej powstaje przez guzy kory nadnerczy, nadciśnienie tętnicze lub choroby nerek.
Objawy:
- osłabienie siły mięśni
- zbyt częste oddawanie moczu
- wysokie ciśnienie krwi
- zwiększone pragnienie
Hiperkalcemia jest to podwyższony poziom wapnia we krwi. Spowodowana nadmiernym uwalnianiem wapnia z kości. Przyczynami powstania hiperkalcemii mogą być np.: nieprawidłowości funkcjonowania gruczołów przytarczycznych, sarkoidoza, złośliwe guzy kości, nadmiar witaminy D.
Objawy: