Szukaj

Kłucie w prawym boku

Przez kłucie w prawym boku może objawiać się wiele dolegliwości. Czasami po świętach lub mocno zakrapianych imprezach może męczyć nas wątroba. Bardzo możliwe, że odzywa się śledziona lub dwunastnica. Poważnie robi się wtedy, kiedy zaczniemy podejrzewać woreczek żółciowy.

Kłucie w boku spowodowane dolegliwościami wątrobowymi

Często po świętach, imprezach rodzinnych, czy spożyciu większej ilości alkoholu coś kłuje nas w prawym w boku. To prawdopodobnie dolegliwości ze strony wątroby. W takich przypadkach, najlepiej przerzucić się na lekkostrawną dietę, ograniczyć tłuste jedzenie i nie nadużywać alkoholu. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może się bowiem okazać, że mamy wirusowe zapalenie wątroby typu B, które jest bardzo poważnym schorzeniem.

Wzdęcia przyczyną kłucia w prawym boku

Innym źródłem kłucia w prawym boku mogą być wzdęcia. W większości przypadków, gazy występują po spożyciu takich pokarmów jak groch, fasola, kapusta, kminek, ostre przyprawy, gruszki, jabłka, śliwki. Nietolerancja laktozy, także może objawiać się nadprodukcją gazów - chorzy na tę przypadłość, powinni zrezygnować z pokarmów zawierających laktozę, takich jak mleko i nabiał. Rozwiązać problem gazów można przez kontrolowanie swojej diety i leki.

Wyrostek robaczkowy a kłucie w prawym boku

Ból przy wyrostku robaczkowym, charakteryzuje się tym, że rzadko występuje bez innych objawów. Zwykle w tym stanie towarzyszy choremu również gorączka i wymioty. Charakterystyczne przy bólu wyrostka jest to, że przy naciskaniu na miejsce bólu w prawym boku nie czujemy go, do momentu, kiedy odciągniemy rękę od ciała. Jeżeli występują u kogoś podobne objawy, nie należy ich ignorować i od razu udać się do lekarza.

Kamienie nerkowe lub żółciowe źródłem kłucia w prawym boku

Innym źródłem bólu w prawym boku w tym miejscu, mogą okazać się kamica nerkowa lub kamica żółciowa.

W przypadku schorzenia nerek, należy udać się do lekarza – urologa, który zadecyduje, czy kamienie mają być usunięte operacyjnie, czy można je na przykład „urodzić” lub pozbyć się ich w inny sposób.

Jeżeli mamy do czynienia z kamieniami woreczka żółciowego, zwykle przy ostrym zapaleniu dochodzą takie objawy jak wymioty, wzdęcia, dreszcze, czy gorączka. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdecyduje o terapii leczniczej.

Kłucie w prawym boku podczas owulacji

U niektórych kobiet w okresie rozrodczym występuje silne, kilkugodzinne kłucie w prawym boku podczas owulacji. Owulacja, to okres mniej więcej w środku cyklu, kiedy kobieta produkuje jajeczka. Ból jajników nie powinien trwać jednak długo i kiedy już się powinien ustąpić wkrótce po pojawieniu się. Jeżeli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, prawdopodobnie nie chodzi o jajniki.

Torbiele na jajnikach a kłucie w prawym boku

Kłucie w prawym boku może być również spowodowane przez torbiele jajnika. Takie torbiele często tworzą w obrębie jajnika i są jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet. Torbiele jajników mogą również powodować raka jajnika. Cysty można usunąć poprzez zabieg chirurgiczny znany jako laparoskopia.

Kłucie w prawym boku - ciąża pozamaciczna

Kobiety w ciąży mogą także odczuwać kłucie w prawym boku lub lewym brzucha. Jeżeli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, może być związany z ciążą pozamaciczną. Zapłodnione jajo zagnieżdża się poza macicą, najczęściej w jajowodzie. Bóle będą odczuwalne w zależności od tego, po której stronie wczepił się zarodek. Jedynym sposobem leczenia ciąży pozamacicznej jest przerwanie ciąży.

Odczuwasz kłucie w prawym boku - zbadaj się

Można wiele czytać o schorzeniach powodujących kłucie w prawym boku, nic nie zastąpi jednak fachowego spojrzenia i dokładnych badań. Nie można lekceważyć żadnego bólu, który się u nas pojawia – w końcu zdrowie mamy tylko jedno. W przypadku, kiedy nie można jasno określić przyczyny kłucia w prawym boku, najlepiej jest udać się na specjalistyczne badania, aby wiedzieć na pewno co nam dolega i jakie leczenie stosować.

Autor: Paulina Wójcik