Robaki
Istnieją 4 grupy robaków, które najczęściej pojawiają się w ludzkim organizmie. Robaki są raczej chorobą wstydliwą, o której nikt nie chce rozmawiać.
Owsiki wywołują chorobę zwaną owsicą. Przebieg owsicy zależy od liczby pasożytów i odporności żywiciela. Owsiki najczęściej rozprzestrzeniają się wśród dzieci w szkole i przedszkolach. Do zakażenia dochodzi zawsze drogą pokarmową wraz z treścią pokarmową, przenosząc je z brudnych rąk czy wdychając jaja, które następnie wraz z śliną spływają do dalszych odcinków układu pokarmowego.
Objawy:
- swędzący odbyt
- podrażnienie
- swędzenie utrudnia sen
- owsiki widoczne są w stolcu
Glista ludzka wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową przez połknięcie jaj, przenoszonych przez brudne ręce, zanieczyszczony kałem pokarm lub wodę. Najczęściej chorują dzieci pomiędzy 3, a 10 rokiem życia.
Objawy:
Tęgoryjec
Tęgoryjec wywołuje chorobę zwaną ankylostomatozą. Tęgoryjec występuje w jelicie cienkim. Do zakażenia dochodzi poprzez skórę w wyniku styczności z zanieczyszczoną larwami ziemią. Zarażenie tęgoryjcem jest bardzo niebezpieczne dla dzieci, gdyż może powodować opóźnienia w rozwoju i poważne problemy zdrowotne.
Objawy:
Tasiemiec
Tasiemiec wywołuje chorobę nazywaną tasiemczycę. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych pasożytów. Wyróżnia się dwa główne typy tasiemca: uzbrojony i nieuzbrojony. Zarazić można się poprzez spożycie surowego mięsa, które jest zakażone.
Objawy:
- bóle brzucha
- wilczy apetyt lub brak apetytu
- rozdrażnienie nerwowe
- mdłości i wymioty
- części tasiemca widoczne są w stolcu