Silny ból brzucha, ale z przerwami
Silny ból brzucha z przerwami może być wywołany przez wiele poważnych i niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Zazwyczaj spowodowany jest innymi przyczynami niż jest to w przypadku jednostajnego bólu.
Kamica nerkowa
Kamica nerkowa jest to choroba polegająca na tworzenie się złogów w nerkach lub drogach moczowych. Choroba występuje częściej u mężczyzn, głównie w wieku pomiędzy 30, a 50 rokiem życia. Złogi nerkowe mogą powiększać się przez lata, nie dając przy tym żadnych objawów.
Objawy:
- bolesne i częste oddawanie moczu
- ból o charakterze kolkowym
- wymioty i nudności
- krwiomocz
- gorączka
- uczucie rozbicia
- ogólne osłabienie
Zapalenie wyrostka robaczkowego może pojawić się u ludzi w każdym wieku, najczęściej jednak występuje u osób pomiędzy 20, a 30 rokiem życia. Główny przyczyny zapalenia to m.in. infekcja bakteryjna, obecność pasożytów, zatrzymanie treści pokarmowej w wyrostku.
Objawy:
- ból po prawej stronie brzucha
- nasila się przy uciskaniu wyrostka
- brak łaknienia
- zaparcie
- nudności i wymioty
- przyspieszenie czynności serca
Niedrożność jelit jest stanem chorobowym w trakcie którego dochodzi do zatrzymania przechodzenia treści pokarmowej przez jelita. Blokada ta może być spowodowana różnymi przyczynami, jednak objawy będą podobne.
Objawy:
- kolkowy ból brzucha
- wymioty
- wzdęcie brzucha
- zatrzymanie gazów i stolca
- spadek ciśnienia tętniczego krwi
- przyspieszone tętno
Kolka żółciowa może być wywołana chwilowym zablokowaniem przewodu żółciowego. Ten rodzaj kolki jest objawem klinicznym kamicy pęcherzyka żółciowego. Do ataku kolki najczęściej dochodzi po zjedzeniu obfitych, tłustych posiłków.
Objawy:
- silny ból zlokalizowany w górnej części brzucha utrzymujący się nawet do kilku godzin
- wymioty
- podwyższona temperatura
- chory jest blady
- nadmierna potliwość
Zawał serca polega na nagłym zablokowaniu dopływu krwi do serca na skutek zatamowania tętnicy wieńcowej przez zakrzepicę. Zawał występuje najczęściej u osób z chorobą wieńcową. U niektórych osób może objawiać się podobnie jak kolka w brzuchu.
Objawy:
- ostry ból dusznicowy utrzymujący się od 20 do 30 minut lub stale powracający
- duszność
- obfite pocenie się
- nudności
- dreszcze
- omdlenie
- lęk
Silne bólu brzucha bardzo często wywołane są skurczami macicy podczas miesiączkowania. U przeważającej części kobiet występuje pewien poziom bólu, jednak każda kobieta ma także inny próg tolerancji tych dolegliwości.
Ciąża pozamaciczna
Ciąża pozamaciczna powstaje jeśli zarodek nie zagnieździ się w jamie macicy. Najczęściej poza macicą zarodek zagnieżdża się w jajowodzie, nieco rzadziej na jajniku lub w szyjce macicy. Najrzadziej zaś w jamie brzusznej, np. między jelitami. Przyczyny ciąży pozamacicznej (ektopowej)są przede wszystkim wrodzone lub pozapalne zmiany jajowodów.
Skręt torbieli jajnika
Torbiel może być połączony z jajnikiem poprzez szypułkę. W przypadku, gdy obraca się, dochodzi do zaciskania szypułki i powstawania silnego bólu.
Objawy:
- ból pojawia się nagle
- umiejscowiony w dole brzucha
- wymioty
- torbiel może krwawić i wywołać ból oraz podrażnienie we wnętrzu jamy brzusznej
Skręt jądra
Skręt jądra zaliczany jest do jednych z najczęstszych schorzeń urologicznych związanych z jądrami. Występuje on szczególne często u dzieci. U chłopców jądra nie są dość dobrze umocowane w mosznie co może doprowadzić do owinięcia się jądra wokół powrózka nasiennego, zawierającego tętnicę nasieniowodu a co za tym idzie do odcięcia własnego dopływu krwi. Skręt jądra pojawia się nagle i samoistnie. Często wywołany jest przez nadmierny wysiłek fizyczny.
Objawy:
- ostry i silny ból jądra
- ból może promieniować do pachwiny, podbrzusza i okolic nerek
- zaczerwienienie moszny po stronie skręconego jądra
- nudności i wymioty