Wzdęcie brzucha i zaparcie
Wzdęcie brzucha i zaparcie są bardzo częstymi dolegliwościami dotykającymi niejednokrotnie większość osób. Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami takiego stanu są gazy oraz zaparcia.
Gazy
Gazy powstają w procesie fermentacji jedzenia w jelitach. Największa ilość gazów gromadzi się w okrężnicy. Znaczna część gazów jelitowych wchłaniana jest do krwiobiegu, a pozostałe wydalane są przez odbyt.
Zaparcie
Zaparcie, inaczej obstrukcja jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Zaparcie jest to utrudnione lub rzadkie wypróżnianie się. Następuje, gdy dana osoba wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu.
Zespół jelita nadwrażliwego
Zespół jelita nadwrażliwego jest bardzo częstą dolegliwością występującą w społeczeństwie zachodnim. Objawy mogą być stosunkowo ciężkie i nieprzyjemne, mimo że wyniki badań są w normie. Choroba dotyka głównie osoby w wieku 30 – 40 lat.
Objawy:
- wzdęcie brzucha
- wydalanie śluzu
- wiatry
- napadowe bóle brzucha
- zmieniające się nawyki wypróżnień
Uchyłek jest małą kieszonką tworzącą się w osłabionej ścianie jelita grubego. Główne czynniki ryzyka to siedzący tryb życia, otyłość i złe odżywianie. Występują głównie u osób po 40 roku życia. Bardzo poważnym powikłaniem uchyłkowatości jest zapalenie uchyłków.
Objawy:
- jednostajny lub kolkowy ból brzucha
- wzdęcie brzucha
- zmiana nawyków wypróżnień
- gorączka
- silny ból
Rak jelit
Rak jelita rozpoczyna się przeważnie w odbytnicy, okrężnicy lub kątnicy. Często wykrywany jest przypadkowo w trakcie rutynowego badania. Każdorazowa, długo trwająca zmiana nawyków wypróżnień u osób powyżej 50 roku życia, powinna zostać zgłoszona lekarzowi.
Objawy nowotworu prawej części okrężnicy oraz kątnicy:
- ból w dole brzucha
- łatwa do wyczucia bryła po prawej stronie brzucha
- częste biegunki i zaparcia
- anemia
- powiększające się zaparcia
- niekiedy pojawiają się biegunki
- występowanie krwi w oddawanym stolcu
- wzdęcie brzucha
- kolkowy ból
- wyczuwalne powiększenie po lewej stronie brzucha