Wzdęcie brzucha u niemowląt i dzieci
Wzdęcie brzucha u niemowląt i dzieci często wywołuje niepokój u rodziców. Niekiedy przyczyną może być jedynie zaparcie, jednak czasem może to być poważna choroba jak np. celiakia.
Bardzo często zdarza się, że dziecko ma naturalnie brzuszek jak bęben. Nie oznacza to jednak, że pozostanie tak i w życiu dorosłym.
Zaparcie
Zaparcia to problem bardzo powszechnie występujący u małych dzieci. Występowanie zaparć u niemowląt może wynikać z kilku przyczyn. Jedną z nich może być zbyt mała ilość płynów, które otrzymuje niemowlę. Częściej się to zdarza w lecie, gdy na dworze jest ciepło i dziecko bardziej się poci. Inną dobrze poznaną przyczyną zaparć jest niewłaściwy skład flory bakteryjnej, wspomagającej pracę jelit, a także niewłaściwa dieta. Zaparcia mogą również powstać w okresie przyuczania dziecka do nocnika.
Mukowiscydoza
Mukowiscydoza jest to choroba o podłożu genetycznym. Mechanizm mukowiscydozy polega na tym, że w śluzie człowieka zaczynają pojawiać się zmiany chemiczne. Prowadzą one do tego, że staje się on gęstszy i zatyka przewód pokarmowy i oddechowy.
Objawy:
- zaburzenia rozwoju fizycznego pomimo dobrego apetytu
- chuda sylwetka z charakterystycznym wypiętym brzuchem
- ciągłe infekcje dolnych dróg oddechowych
- pałeczkowate palce
- cuchnące stolce
- kamica żółciowa
Celiakia, czyli choroba trzewna jest to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu. Działający szkodząco gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. Leczenie polega na bezwzględnym stosowaniu diety bezglutenowej.
Objawy:
- niedowaga
- blada cera
- brak apetytu
- zanik mięśni
- wydęty brzuch
- biegunki i wymioty
U wcześniaków może wystąpić problem z zaparciami związanymi z rozszerzeniem jelit spowodowany smółką, tzw. zielonkawą treścią jelitową obecną w chwili narodzin.
Mało prawdopodobne przyczyny wzdęcia brzucha u niemowląt i dzieci:
Choroba Hirschsprunga
Choroba Hirschsprunga jest to rzadkie, wrodzone schorzenie unerwienia jelita, uwarunkowane genetycznie. Jelito nie działa prawidłowo, mogą gromadzić się w nim znaczne części odchodów. Choroba częściej dotyczy chłopców (80%) niż dziewczęta.
Objawy:
- wydalenie smółki dopiero po 24 – 48 godzinach
- wymioty
- wzdęcie brzucha
- cuchnące stolce
- utrata masy ciała
Kwashiorkor jest to choroba zaburzenia odżywiania, spowodowana niedoborem pełnowartościowego białka. Choroba występuje głównie w krajach słabo rozwiniętych, np. niektóre kraje Afryki, Ameryki Południowej. W przypadku nieleczenie choroby śmiertelność jest bardzo wysoka.
Objawy:
- wydęty brzuch
- opuchnięta twarz i kończyny
- cienkie i suche włosy
- przebarwiona skóra
- czasem biegunka