Wzdęcie (powiększenie) brzucha i biegunka
Wzdęcie brzucha i biegunka może być wywołana przez wiele różnych chorób. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest otyłość oraz zbieranie się gazów.
Otyłość, gazy
Otyłość jest najbardziej oczywistą i adekwatną diagnozą. Tłuszcz może gromadzić się nie tylko pod skórą, lecz także w jamach ciała. Również gazy powstające w procesach fermentacji jedzenia w jelitach. Zdecydowana większość ludzi jest świadoma tego, jakie dania powodują najwięcej wiatrów.
Zaparcie
Zaparcie, inaczej obstrukcja powstaje, gdy stolec zostaje oddawany rzadziej niż co 2 – 3 dni. Ogólnie mówiąc zaparcie to utrudnione lub rzadkie wypróżnianie się. Szczególnie u osób w starszym wieku zaparcie, może być na tyle uciążliwe, że inne treści jelita zaczynają się przeciskać w odbytnicy szczelinami przy masach zatwardziałego kału. Z tego powodu powstaje wrażenie biegunki.
Zespół jelita nadwrażliwego
Zespół jelita nadwrażliwego jest częstym zaburzeniem w krajach zachodnich, które niekiedy w pewnym stopniu dotyczy niemal każdego. W niektórych przypadkach objawy mogą być dość ciężkie, niepokojąc przy tym pacjenta.
Objawy:
- napadowe bóle brzucha
- wydalanie śluzu
- wzdęcie brzucha
- wiatry
- zmieniające się nawyki wypróżnień
Uchyłek jest niewielką kieszonką w ścianie jelita grubego. Wzdłuż jelita przebiegają 3 mięśnie podłużne, a pomiędzy nimi ściana jelita jest bardzo słaba. Przewlekłe zaparcia wywołują mocniejsze ściskania się jelita, aby przesunąć stolec niżej. Taka czynność jelit prowadzi do powstania małych kieszonek na słabszych obszarach jelit.
Objawy:
- wzdęcie brzucha
- zmiana nawyków wypróżnień
- ból brzucha – jednostajny lub kolkowy
- wydalanie ciemno – lub jasnoczerwonej krwi z odbytnicy
Duża część społeczeństwa zażywa środki przeczyszczające, a później skarży się na biegunki. Niektórzy postępują tak w celu straty wagi. Wybrane leki przeczyszczające mogą także prowadzić do wzdęcia brzuchu oraz dyskomfortu.
Choroba Leśniowskiego – Crohna
Choroba Leśniowskiego – Crohna jest to zapalna choroba jelita o nieznanej dotąd przyczynie. Choroba dotyka głównie osoby w wieku 15 – 25 lat. W znacznej części przypadków choroba umiejscawia się w końcowym odcinku jelita krętego.
Objawy:
- nawracający i przerywany ból kolkowy połączony z biegunką
- utrata wagi
- choroba przebiega rzutowo
- niedrożność jelit wynikająca z ich zwężenia
Rak jelit
Rak jelita, w tym okrężnicy i odbytnicy może doprowadzić do zablokowania jelita. Rak ten jest nowotworem złośliwym. Największa zachorowalność występuje u osób w 8 dekadzie życia. Rak okrężnicy jest cięższy od raka odbytnicy.
Objawy:
- kolkowy ból brzucha
- nienormalne stolce
- krew w stolcu
- mazisty śluz w stolcu
- wzdęcie brzucha
- spadek wagi
Wrzodziejące zapalenie okrężnicy jest to przewlekła choroba jelita grubego o charakterze zapalnym dotyczącym głównie śluzówki i podśluzówki okrężnicy. Najczęściej choroba występuje u osób pomiędzy 15, a 30 rokiem życia.
Objawy:
- biegunka
- wydalanie krwi, śluzu i ropy
- bóle brzucha i gorączka
- spadek masy ciała