Białe plamki w ustach i gardle
Białe plamki w ustach i gardle mogą wzbudzić niepokój u chorego. Najczęściej jednak przyczyna nie jest zbyt poważna, może to być np. kandydoza lub zapalenie migdałków.
U niemowląt – mleko
Pojawienie się białych plamek w ustach i gardle u niemowlaka może być wywołane mlekiem zalegającym w jamie ustnej. Można je łatwo zetrzeć, pokazując zdrową powierzchnię jamy ustnej.
Kandydoza
Kandydoza, inaczej pleśniawka lub drożdżyca najczęściej występuje u noworodków i niemowlaków. Niekiedy ciężko odróżnić kandydozę od pozostałości po mleku. Białe plamki są trudne do usunięcia. Powstaniu kandydozy sprzyja antybiotykoterapia, spadek odporności organizmu oraz ogólny zły stan zdrowia.
Objawy:
- białe plamki w ustach
- zaczerwienienie okolicznych tkanek
- plamki można oderwać, lecz jest to dość trudne
- wargi, policzki i język są bolesne
Zapalenie migdałków wywołane jest najczęściej infekcją wirusowa lub bakteryjną. Powtarzające się zapalenia migdałków mogą doprowadzić do ich przerostu, co z kolei będzie sprzyjało kolejnym infekcjom.
Objawy:
- powiększenie migdałków
- zaczerwienienie gardła
- ból w trakcie przełykania
- gorączka
- powiększenie węzłów chłonnych
- białe plamki na migdałkach
Plamki Koplika są to małe, białe plamki z brzeżnym przekrwieniem. Są one charakterystycznym objawem dla odry. Zanikają po pojawieniu się wysypki na skórze.
Objawy;
- plamki pojawiają się po wewnętrznej stronie policzków na wysokości zębów trzonowych
- plamki wielkości grubych ziarenek soli
- wysypka zaczyna się za uszami i w ciągu 7 dni zajmuje tułów i kończyny
- zaczerwienienie oczu
- kaszel
Liszaj płaski jest to dość częsta przewlekła choroby stóp i paznokci. Charakterystycznym objawem są małe, lśniące, purpurowe zmiany skórne. Choroba najczęściej występuje u osób pomiędzy 30, a 60 rokiem życia. Nie należy lekceważyć liszaja, gdyż może istnieje ryzyko powikłania rakiem ust.
Objawy:
- mnogie i cienkie białe kreseczki występujące na ustach, języku i policzku
- w tym samym miejscu mogą pojawić się drobne, białe plamki
- owrzodzenia pomiędzy plamkami i kreseczkami
Rogowacenie białe są to białe plamy, o gładkiej lub nieco nieregularnej powierzchni. Umiejscowione w obrębie błon śluzowych i półśluzówek jamy ustnej i narządów płciowych. Choroba związana jest z paleniem lub otarciami przez protezę dentystyczną.
Objawy:
- białe plamy pojawiające się na języku lub śluzówce
- nie da się ich odskrobać
- pozostawiają po sobie czerwoną podstawę
- pod plamą może dojść do miejscowego stwardnienia