Chrypka lub zanik głosu
W niektórych przypadkach, w razie zaawansowanego stadium chrypki może dojść do całkowitego zaniku głosu. Jeśli chrypka jest łagodna, głos jest czasami grubszy i bardziej szorstki. Przyczyny dzieli się na 3 grupy: związane ze strunami głosowymi, ich unerwieniem oraz z innymi chorobami krtani.
Każda z tych przyczyn może doprowadzić do powstania chrypki i przeciążenia strun głosowych. Jeśli chrypka ciągle się pojawia to rekonwalescencja może być za każdym razem trudniejsza i może w końcu dojść do całkowitej utraty głosu.
Objawy:
- chrypka
- ból gardła
- ustąpienie objawów po 3 – 4 dniach
Zapalenie krtani powstaje z powodu zniszczenia śluzówki dróg oddechowych oddechowych służącego ich oczyszczaniu aparatu rzęskowego. Chorują na nie najczęściej dzieci oraz osoby nałogowo palące papierosy.
Objawy:
- uczucie zalegania ciał obcego w gardle
- bezgłos
- chrypka
- drapanie w gardle
- łatwe męczenie głosu
- ból gardła szczególnie przy połykaniu
Przeziębienie jest to zakażenie górnych dróg oddechowych, czyli inaczej wirusowe zapalenie błony śluzowej gardła, nosa, krtani. Przeziębienie bardzo często spowodowane jest przez infekcje, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym.
Guzki śpiewacze
Guzki śpiewacze, inaczej nazywane guzkami głosowymi jest to rodzaj forma przewlekłego, przerostowego i ograniczonego zapalenia krtani. Powstaje wskutek ciągłego nadwyrężania głosu, np. u piosenkarzy.
Objawy:
- chrypka
- szybkie zmęczenie głosu i czasami jego łamliwość
Do chrypki może dojść w trakcie różnego rodzaju operacji w rejonie szyi. Zwłaszcza podczas operacji gruczołu tarczowego może dojść do naruszenia nerwu krtaniowego wstecznego. Powrót do normalności może trwać parę tygodni, czasem jednak chrypka może pozostać na stałe. Chrypka może pojawić się również po operacjach, w czasie których wprowadzano rurkę oddechową przez gardło.
Obrzęk śluzowaty
Obrzęk śluzowaty jest objawem niedoczynności tarczycy. Powoduje nagromadzenie się substancji śluzowatych w tkance podskórnej i pogrubienia skóry.
Objawy:
- opuchlizna na nogach i wokół oczu
- chrypka
- głęboki głos
Zapalenie nagłości jest to schorzenie zapalne górnej części krtani, położonej powyżej fałdów głosowych. Infekcja może doprowadzić do opuchnięcia jej w takim stopniu, że zatyka gardło. Choroba ta występuje zwłaszcza u małych dzieci, u których drogi oddechowe są wciąż bardzo wąskie.
Objawy:
- bardzo wysoka gorączka
- sączenie się śliny z ust
- ciężkie oddychanie
- sinica
Rak krtani pojawia się najczęściej między 40 a 60 rokiem życia. Pojawia się znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ważne jest wczesne wykrycie raka i rozpoczęcie leczenia. Choroba postępuje bardzo szybko i w ciągu kilkunastu miesięcy całkowicie wyniszcza organizm.
Objawy:
- długotrwała chrypka
- uczucie ciała w gardle
- ból ucha
- duszność
Oddychanie przez dłuższy czas powietrzem zanieczyszczonym dymem lub chemikaliami może wywołać pojawienie się chwilowej chrypki.
Mało prawdopodobne przyczyny chrypki lub zaniku głosu:
Tętniak aorty piersiowej
Tętniak aorty piersiowej powoduje rozszerzenie naczynia wynikające z osłabienia jego ścian i może doprowadzić do powstania chrypki, poprzez uciskanie nerwu krtaniowego wstecznego.
Rak
Rak przełyku, rak płuc oraz każdy inny nowotwór w obrębie klatki piersiowej może powodować ucisk lub nacierać na nerw krtaniowy wsteczny, a tym samym powodować chrypkę.
Stan po radioterapii
W przypadku stosowania radioterapii w leczeniu raka krtani może dojść do powstania chrypki.
Sarkoidoza
Sarkoidoza jest to choroba przewlekła, o wielonarządowym charakterze. Polega na powstawaniu ziarniaków oraz powiększeniu węzłów chłonnych. Sarkoidoza pojawia się m.in. w węzłach chłonnych, krtani, narządzie wzroku.
Miastenia rzekomoporaźna
Miastenia rzekomoporaźna zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych. W miastenii rzekomoporaźnej przeciwciała blokują połączenia między nerwami, a mięśniami osłabiając przepływ sygnału wymaganego do prawidłowej pracy mięśni.
Objawy:
- opadanie powiek
- męczenie się mięśni
- zamazanie mowy
- trudności w połykaniu
- podwójne widzenie