Trudności w przełykaniu
Trudności w przełykaniu są bardzo częstą dolegliwością, którą zapewne każdy z nas doświadczył. Trudności te w przeważającej części przypadków mogą być spowodowane zwykłym zapaleniem migdałków. Niestety w niektórych cięższych przypadkach przyczyną może być rak przełyku lub żołądka.
Zapalenie krtani jest to stan zapalny błony śluzowej krtani lub samych strun głosowych wywołany zazwyczaj zakażeniem wirusowym. W zapaleniu migdałków zajęte są migdałki znajdujące się z tyłu jamy ustnej po obu stronach gardła.
Objawy:
- powiększenie migdałków
- zaczerwienienie gardła
- ból podczas połykania
- gorączka
- chrypka
- trudności w mówieniu
Gałka gardłowa występuje najczęściej u kobiet, które przeszły chorobę lękową przejawiającą się przekonaniem obecności ciała obcego w gardle. Wywołuje ona wrażenie dławienia się. Chory wymaga leczenia psychicznego.
Zapalenie przełyku
Zapalenie przełyku powstaje wskutek niewydolności dolnego zwieracza przełyku. Najczęściej przyczyną jest refluks żołądkowo – przełykowy, rzadziej infekcja wirusami lub grzybami. Leczenie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni.
Objawy:
- trudności w przełykaniu
- ból w klatce piersiowej
- gorączka z dresczami
- chrypka
- uczucie duszności
- zgaga
- wymioty
Achalazja
Achalazja polega na skurczu dolnej części przełyku. W wyniku tego przyjmowany pokarm gromadzi się w przełyku i nie przechodzi do żołądka. Choroba pojawia się zazwyczaj u młodych dorosłych.
Objawy:
- trudności w przełykaniu
- wymioty
- spadek wagi
- cofanie się pokarmu do gardła
- krztuszenie się
Wrodzone zarośnięcie przełyku polega na przerwaniu ciągłości przełyku. Jest to bardzo rzadka choroba ujawniająca się w pierwszych dniach życia dziecka.
Objawy:
- pienista ślina z ust
- cofanie się pokarmu przy każdym karmieniu
- sinica
- problemy z oddychaniem podczas karmienia
- nawroty zapaleń płuc
Rak przełyku występuje najczęściej u mężczyzn po 40 roku życia. Najczęstszą przyczyną jest palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Przez dłuższy czas choroba przebiega bezobjawowo, dlatego wykrywana jest dopiero w zaawansowanym stadium.
Objawy:
- trudności w przełykaniu
- cofanie się pokarmu
- chrypka
- krwioplucie
- spadek masy ciała
- ból zamostkowy promieniujący do pleców
Zapalenie nagłośni jest stanem zagrażającym życiu i wymagającym natychmiastowego leczenia. Występuje najczęściej u małych dzieci, u których drogi oddechowe są bardzo wąskie. Wywołane jest zazwyczaj zakażeniem bakteryjnym.
Objawy:
- świst krtaniowy
- trudności w przełykaniu
- dysfagia
- duszność
- gorączka
- przyspieszone tętno
Trudności w przełykaniu mogą być spowodowane takimi chorobami neurologicznymi jak miastenia lub choroba neuronu ruchowego. W miastenii przeciwciała blokują połączenia między nerwami a mięśniami, powodując osłabienie przepływu sygnału wymaganego do prawidłowej pracy mięśni. Podobnie choroba neuronu ruchowego powoduje upośledzenie funkcji mięśni u osób w wieku średnim.