Trudności w przełykaniu i chrypka
Każdy w swoim życiu na pewno doświadczył trudności w przełykaniu i chrypki. Przyczyną takiego stanu może być zwykłe zapalenie krtani, jednak w niektórych przypadkach jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas warto zgłosić się do specjalisty, gdyż możemy mieć do czynienia z rakiem przełyku.
Zapalenie krtani jest stanem zapalny błony śluzowej krtani lub samych strun głosowych. Przyczyną powstawania jest zakażenie wirusowe, które zwykle zaczyna się w nosie i gardle, a następnie przechodzi do krtani. Zapalenie krtani przechodzi samo bez leczenia w ciągu kilku dni.
Objawy:
- chrypka
- bezgłos
- swędzenie
- suchość w ustach
- uczucie przeszkody w gardle
- czasem gorączka
Niekiedy zdarza się, że po zjedzeniu jakiegoś pokarmu mamy później problemy z przełykaniem. W niektórych przypadkach, jeśli ciało obce jest duże może to być niebezpieczne dla zdrowia.
Objawy:
- ból podczas połykania
- chrypka
- uczucie jakby coś stanęło w gardle
Miastenia rzekomoporaźna
Miastenia rzekomoporaźna jest to rzadko występująca choroba immunologiczna, oznacza to, że system odpornościowy atakuje własne komórki. Przeciwciała blokują połączenia między nerwami a mięśniami, powodując osłabienie przepływu sygnału wymaganego do prawidłowej pracy mięśni. Miastenia częściej występuje u kobiet poniżej 40. roku życia i mężczyzn powyżej 60. Leczenie może jedynie złagodzić objawy choroby.
Objawy:
- osłabienie mięśni
- opadanie powiek
- podwójne widzenie
- chrypka
- problemy z przełykaniem
- niekontrolowany wyraz twarzy
Rak przełyku jest to raczej rzadki nowotwór układu pokarmowego. Szczyt zachorowalności przypada po 60 roku życia, częściej chorują kobiety. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Przez dłuższy czas choroba przebiega bezobjawowo.
Objawy:
- problemy z przełykaniem
- cofanie się pokarmu w niewielkich ilościach
- spadek apetytu
- ogólne zmęczenie
- chrypka
- krwioplucie
- spadek masy ciała
- wymioty
Komentarze do: Trudności w przełykaniu i chrypka