Szukaj

Zamazana i niewyraźna mowa

Zamazana i niewyraźna mowa jest częstym objawem wielu różnych chorób. Czasem może to być jedynie przeziębienie, lecz niekiedy przyczyną zaburzeń mowy może być nawet rak nosa.

Alkohol i narkotyki

Nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do powstawania zaburzeń mowy. Jeśli ilość alkoholu przekroczy 2 promile następuje spowolnienie mowy, pojawia się tzw. bełkotanie. Osłabieniu ulega również narząd słuchu. Jeśli człowiek nie będzie w stanie usłyszeć własnego problemu, będzie miał również problem z odpowiednią wymową.

Skrzywienie przegrody nosowej

Przegroda nosowa jest to cienka warstwa chrząstki, mająca za zadanie oddzielać dwie strony nosa. Do skrzywienia przegrody u dziecka często dochodzi podczas porodu. W późniejszym wieku zniekształcenie może być spowodowane urazem nosa. Zmiany mogą istnieć w postaci skrzywienia, ale także listwy  lub kolca. W rzeczywistości, perfekcyjnie prosta przegroda nosa jest rzadkością, a niewielkie nieregularności w obrębie przegrody istnieją bardzo często. Objawem skrzywionej przegrody jest zazwyczaj przytłumione „nosowe” brzmienie głosu.

Uraz nosa

W przypadku urazu nosa może dojść do złamania kości nosowej. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż może to powodować trudności w oddychaniu, nawracające i ciągłe krwawienia oraz niedostateczną drożność nosa. Głównym objawem jest „nosowe” brzmienie głosu.

Powiększony migdałek gardłowy

Migdałek gardłowy zwany jest również trzecim migdałkiem. Zbudowany jest z tkanki limfatycznej, która zawiera komórki odpornościowe niszczące drobnoustroje atakujące organizm. Przerost migdałka jest to nadmierny rozrost tkanki adenoidalnej w części nosowej gardła. Najczęściej przyczyną przerostu migdałka gardłowego są nawracające oraz przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych.

Objawy:
  • katar
  • powiększenie migdałka gardłowego i węzłów chłonnych
  • oddychanie przez usta
  • „nosowe” brzmienie głosu

Jąkanie się

Jąkanie się jest jedną z najbardziej przykrych wad wymowy. Szacuje się, że cierpi na nią około 1 – 1,5% populacji. Nie są znane dokładne przyczyny jąkania. Jest to zaburzenie płynności mowy o charakterze dynamicznym, które ujawnia się w procesie komunikacji słownej, przejawiające się w różnorodny sposób: od powtarzania, przeciągania czy wtrącania głosek, sylab bądź wyrazów do wyraźnych przerw w toku mowy. Jąkanie z reguły powstaje w młodym wieku, gdy człowiek zaczyna się uczyć mówić.

Seplenienie i brak „r”

Seplenienie jest to nieprawidłowa wymowa niektórych głosek. Pojawia się zazwyczaj, gdy dziecko uczy się mówić i powinno zniknąć w wieku około 6 lat. Istnieje wiele przyczyn seplenienia, np.: wada zgryzu, proces wymiany zębów mlecznych na stałe, upośledzenie słuchu, naśladownictwo wymowy osób wadliwie mówiących. Jeśli wada jest duża należy stosować terapię logopedyczną.

Choroba neurologiczna

Każda choroba neurologiczna mająca wpływ na kontrolowanie języka oraz podniebienia miękkiego może powodować różnego rodzaju zaburzenia mowy. Niektóre z tych chorób to np.: udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok jest to chroniczny stan zapalny i obrzęk zatok. Może być spowodowane infekcją, skrzywienie przegrody nosowej oraz przez zrosty w nosie. Objawy przewlekłego zapalenia zatok są podobne do oznak ostrego zapalenia zatok. Zwykłe zapalenie zatok trwa przeważnie do kilki tygodni, jeśli jednak występują długotrwałe problemy z zatokami mówimy wtedy o przewlekłym zapaleniu.

Objawy:
  • zatkanie nosa
  • bóle głowy zwłaszcza w obszarze czoła
  • utrata węchu
  • obfita wydzielina z nosa koloru żółtego lub zielonego
  • „nosowe” brzmienie nosa

Łagodne guzy - polipy

Polipy są łagodnymi, mięsistymi naroślami pojawiającymi się wewnątrz nosa. Polipy powodują blokowanie przepływu powietrza i zatykanie nosa. Mogą czasem powodować krwawienie, szczególnie po wydmuchiwaniu nosa.

Objawy:
  • zatkanie nosa
  • utrata węchu
  • „nosowe” brzmienie nosa
Rozszczepienie podniebienia - patrz Rozszczepienie wargi i podniebienia

Mało prawdopodobne przyczyny zamazanej, niewyraźnej mowy:

Złośliwe guzy nosa lub ust

Rak nosa bardzo rzadko jest przyczyną zaburzeń mowy. Rak rozwija się bezobjawowo, najczęściej wykrywa się go przypadkowo. Nowotwór może mieć charakter złośliwy, świadczy o tym powiększenie lokalnych węzłów chłonnych.