Szukaj

Zbyt wielka głowa

Istnieją tylko dwie możliwości występowania zbyt dużej głowy. Jedna z nich to wodogłowie, natomiast druga to choroba Pageta.

Wodogłowie

Wodogłowie występuje najczęściej u noworodków i niemowląt. Wodogłowie wynika z nadmiernego gromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego w obrębie komór mózgowia. Może to wynikać z zaburzeń prawidłowego krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego (z powodu niedrożności naturalnych dróg krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego) lub z zaburzeń wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego do układu żylnego.

Wodogłowie zalicza się do patologii mózgu. Z reguły pojawia się u dzieci, które cierpią na na wrodzone wady układu nerwowego. Objawia się stopniowym powiększaniem głowy, uwypukleniem ciemiączek, zezem, zaburzeniami ruchowymi, bólami głowy oraz wymiotami.

Wyróżniamy wodogłowie:
  • wrodzone – powstałe przed urodzeniem się dziecka
  • nabyte – rozwija się po urodzeniu, może być spowodowane urazem głowy, zapaleniem opon mózgowo – rdzeniowych lub nowotworem.

Zbyt duże ciśnienie śródczaszkowe doprowadza do uszkodzenia mózgu i może spowodować m.in. upośledzenie umysłowe, padaczkę, upośledzenie umysłowe.

Istnieją różne metody leczenia wodogłowia. Jedna z nich to przeprowadzenie operacji, polega ona na założeniu tzw. zastawki w mózgu dziecka. Niestety nie prowadzi to do całkowitego zlikwidowania wodogłowia. Inna formą leczenie chirurgicznego jest endoskopia lub drenaż.

Leczenie farmakologiczne polega na podaniu inhibitora anhydrazy węglanowej, lecze niestety jest bardzo mało skuteczne.

Choroba Pageta

Choroba Pageta jest to przewlekła choroba układu kostnego. Charakteryzuje się równoczesnym występowaniem zanikania i odbudowy tkanki kostnej. Kość ulega rozmiękczeniu, zwiększa swoją objętość i długość.

Choroba ta występuje u osób w podeszłym wieku. Najczęstsze miejsca występowania ognisk chorobowych to miednica, czaszka, kręgi, kość udowa i piszczelowa.

Objawy:
  • ból kości
  • pogorszenie lub utrata słuchu
  • nogi stają się pałąkowate
  • powiększenie się głowy
  • przygarbienie pleców

W przypadku zaawansowanego stadium  lekarz łatwo rozpoznaje chorobę. W celu potwierdzenia diagnozy zwykle przeprowadza się RTG oraz badanie krwi.

Komentarze do: Zbyt wielka głowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz