Ból łokcia
Ból może powodować wiele tworów umiejscowionych w łokciu. Staw łokciowy składa się z trzech kości: ramiennej, promieniowej i łokciowej. W obrębie tego stawu swoje przyczepy mają także mięśnie i ścięgna.
Złamania i stłuczenia
Mocne uderzenie w łokieć może spowodować jego stłuczenia, a niekiedy nawet złamanie kości. Najbardziej narażony jest wyrostek łokciowy. Złamaniu może ulec górna część kości promieniowej. Do urazu może dojść wskutek np. upadku na wyciągniętą rękę. Stłuczenie może objawiać się podobnie jak złamanie, jednakże ból powinien szybciej ustąpić.
Objawy złamania:
- miejscowy, silny ból
- opuchlizna
- brak możliwości prostowania zginania i prostowania
Łokieć tenisisty jest to nadwyrężenie stawu wywołane wielokrotnym powtarzaniem ruchu. Jest on bardzo charakterystyczny dla tenisistów i golfistów. Choroba dotyka głównie osób w średnim wieku. Leczenie polega na zastosowaniu fizjoterapii i odpoczynku.
Objawy:
- miejscowy ból – u tenisisty zazwyczaj zewnętrznej partii łokcia,u golfisty – wewnętrznej.
- ból nasila się w trakcie wykonywania określonych ruchów
Ciało wolne polega na utkwieniu w stawie niewielkich kawałeczków kości. Powstaje najczęściej wskutek urazu, zwyrodnienia, zapalenia. W przypadku, gdy ból jest przewlekły konieczne może być chirurgiczne usunięcie ciał wolnych.
Objawy:
- niemożność zginania i prostowania łokcia
- blokowanie się stawu
- przerywany ból w łokciu
Kaletka jest woreczkiem przypominającym pusty balon, znajdującym się pod skórą nad wyrostkiem łokciowym. Uraz może spowodować wypełnienie się kaletki płynem i objawić się w postaci guzka na czubku łokcia. W niektórych przypadkach spuchnięcie może być powiązanie z takimi chorobami jak dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Komentarze do: Ból łokcia