Drętwienie palców dłoni i stóp
Drętwienie palców dłoni i stóp może być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Objaw ten występuje zazwyczaj wraz z jakąś chorobą podstawowa. Najgroźniejszym faktem jest to iż w przypadku zdrętwienia dowolnej części ciała nie są wysyłane żadne sygnały ostrzegawcze do mózgu – nie odczuwamy bólu. W wyniku tego może dochodzić do różnego rodzaju uszkodzeń skóry lub powstawania owrzodzeń.
Zwyrodnienie kręgów szyjnych, inaczej spondyloza szyjna wywołana jest degeneracją krążków międzykręgowych w dolnym odcinku szyjnym. Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą być przyczyną ucisku korzonków i rdzenia kręgowego. Choroba dotyka głównie osoby w starszym wieku.
Objawy:
- ból w karku i plecach
- gorszy stan po wstaniu z łóżka
- ograniczenie ruchomości
- drętwienie i osłabienie rąk
Neuropatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy. Dochodzi w niej do odcinkowego uszkodzenia obwodowych nerwów czuciowych i ruchowych oraz układu autonomicznego. Cukrzyca prowadzi do szeregu zmian w budowie włókna nerwowego. Inne przyczyny prowadzące do rozwoju choroby to palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, hiperlipidemia oraz czynniki genetyczne.
Objawy:
- spadek siły i masy mięśni
- mrowienie i ból w kończynach
- bezbolesne owrzodzenia w punktach uciskowych na stopie
- impotencja
- zawroty głowy
- zapalenie korzonków nerwowych
- nieregularny kształt źrenicy
Stwardnienie rozsiane jest to ciężka choroba uszkadzająca układ nerwowy. Choroba zazwyczaj przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia objawów choroby jest uszkodzenie osłonek mielinowych nerwów.
Objawy:
- spadek siły mięśni
- utrata zmysłu równowagi
- drętwota
- mrowienie dłoni i stóp
- drżenie
- trudności z połykaniem
Choroba obwodowych naczyń krwionośnych polega na gromadzenie się osadów tłuszczu i cholesterolu na wewnętrznych ściankach naczyń. Jest to naturalny element starzenia się organizmu. Ostatecznie zwężona tętnica powoduje mniejszy przepływ krwi i niedokrwienie.
Objawy:
- zimne kończyny dolne
- blade nogi po uniesieniu do góry
- ból narastający podczas chodzenia podobny do skurczu mięśni, ustępuje po zatrzymaniu się
- zmiany czucia i odrętwienie
- tętno wyczuwalne w innych miejscach niż zwykle
Neuropatia alkoholowa występuje u większości alkoholików. Polega na uszkodzeniu nerwów. Choroba może mieć wpływ na chodzenia. W przypadku zaprzestania spożywania alkoholu i odpowiedniej diety choroba może ustąpić
Objawy:
- odrętwienie i owrzodzenie kończyn dolnych
- mrowienie nóg
- osłabienie siły mięśni
- zanik mięśni kończyn dolnych
Zespół Guillaina – Barre, inaczej polineuropatia zapalna jest chorobą obwodowego układu nerwowego. Czynnikiem wyzwalającym w większości przypadków jest przebyta uprzednio infekcja. Choroba może pojawić się w każdym wieku po około 1 – 3 tygodniach po infekcji.
Objawy:
- w pierwszym okresie mrowienie w dłoniach i stopach
- zaburzenia czucia
- osłabienie mięśni twarzy
- zaburzenia rytmu serca
- wahania ciśnienia krwi
- niewydolność oddechowa
Odmrożenie jest to uszkodzenie tkanek wywołane działaniem niskiej temperatury. Najbardziej podatne na odmrożenie są policzki, uszy, nos, ręce oraz stopy. Odmrożenia w zależności od ich rozmiarów dzieli się na 4 stopnie. Gojenie się odmrożeń zajmuje zazwyczaj więcej czasu niż oparzeń.
Objawy:
- miejscowy ból w kończynach
- świąd i palenie
- obrzęk
- czerwone lub purpurowe przebarwienia
- tworzenie się pęcherzy
Trąd jest to przewlekła choroba zakaźna skóry i nerwów występująca głównie w krajach słabo rozwiniętych. Trąd wywołany jest przez prątek przez prątek Mycobacterium leprae. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub krwionośną przy dłuższym kontakcie z chorym.
Objawy:
- mrowienie i drętwienie rąk i nóg
- grudkowate zmiany skórne
- spadek czucia w kończynach
- utrata tkanek ciała