Obrzęk dłoni
Obrzęk dłoni jest stosunkowo dość częstym objawem. W przeważającej części przypadków jest tylko przejściowym zjawiskiem. Niestety obrzęk dłoni może być również wywołany różnymi chorobami, np. niedoczynnością tarczycy czy zakrzepicą żyły pachowej.
Zmienność w granicach normy
Chwilowe opuchnięcie dłoni jest bardzo powszechnym i łatwo zauważalnym zjawiskiem. Obrzęk pojawia się szczególnie często w trakcie upałów, a u kobiet również przed menstruacją. W wyniku opuchnięcia palców, mogą pojawić się problemy ze zdejmowaniem pierścionków.
Ciąża
W mocno zaawansowanej ciąży obrzęk dłoni jest naturalną reakcją organizmu na zatrzymywanie płynów. Bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie badań moczu oraz ciśnienia krwi w celu sprawdzenia czy nie wzrosło podczas ciąży.
Uraz
Opuchnięcie dłoni jest typową reakcją na różnego rodzaju urazy fizyczny. Może to być, np. stłuczenie, złamanie czy zapalenie ścięgien.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy jest to choroba wywołana niedoborem hormonów tarczycy, prowadząca do spowolnienia procesów metabolicznych. Choroba częściej dotyka kobiet. Objawem tej choroby może być zespół cieśni nadgarstka.
Objawy:
- zwiększenie masy ciała
- łatwe marznięcie
- sucha i szorstka skóra
- chrapliwy głos
- senność
- spowolnienie myślenia i mowy
Zakrzepica żyły pachowej
Zakrzepica żyły pachowej, czyli niedrożność głównej żyły głębokiej w obrębie pachy może pojawić się bez żadnej konkretnej przyczyny. Niekiedy może wystąpić po bardzo intensywnym treningu.
Objawy:
- obrzęk całej ręki
- tępy, lekki ból
- w wyniku niedrożności głębszych żył, powierzchniowe żyły ręki mogą być bardziej uwidocznione
Obrzęk limfatyczny może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotny jest rezultatem wady wrodzonej i wynika z braku naczyń limfatycznych w danej kończynie. Taka postać obrzęku nosi nazwę zespołu Milroya. Do powstania wtórnego obrzęku limfatycznego może dojść wskutek operacji węzłów chłonnych w pachwinie, np. w celu zwalczania nowotworów lub w wyniku niedrożności i infekcji węzłów.
Objawy:
- twarda opuchlizna
- może pojawić się infekcja lub zapalenie
- grubienie skóry
- w bardziej zaawansowanych przypadkach skóra może nabrać faktury skóry słonia, tzw. słoniowacizna.