Osłabienie i ból kostki
Osłabienie i ból kostki w większości przypadków wywołany jest skręceniem lub skokiem z dużej wysokości. Staw skokowy złożony jest z 3 kości: piszczelowej, strzałkowej i piętowej. Nie należy lekceważyć urazów kostki, gdyż mogą one wywoływać długotrwałe upośledzenie jej ruchomości.
Ostry uraz (nadwyrężenie)
Najczęstszym powodem osłabienia i bólu kostki jest jej ostry uraz lub nadwyrężenie. Zazwyczaj istnieje ewidentna historia urazu. Leczenie zależne jest od stopnia uszkodzenia. Zazwyczaj wystarcza zastosowanie odpowiedniej maści.
Objawy:
- opuchnięcie kostki
- może pojawić się po kilku godzinach lub dopiero następnego dnia
- stanięcie na danej stopie sprawia ból
- kostka wydaje się rozchwiana
Ścięgno Achillesa jest silną strukturą łączącą mięsień łydki z tylną częścią stopy. Do zapalenia może dojść wskutek powtarzających się obciążeń lub w niektórych stanach chorobowych. Często cierpią na nie osoby, które dużo chodzą, zwłaszcza starsze lub osoby, które wracają do uprawiania sportu po okresie siedzącego trybu życia.
Objawy:
- ból pojawiający się podczas zgięcia kostki do góry
- obrzęk ścięgna
- napięcie uniemożliwiające stanie chorą stopą na palcach
Także przewlekły uraz w wielu przypadkach może być przyczyną problemów z kostką. Uraz może wystąpić w przeszłości, tygodnie, miesiące lub nawet lata temu.
Objawy:
- uczucie słabości i rozchwiania kostki
- po intensywnym ruchu pojawia się obrzęk
- ból nie jest aż tak silny jak w ostrym urazie
Złamanie
W przypadku złamania dolnego odcinka kości piszczelowej mogą powstać objawy po wewnętrznej stronie kostki, a w przypadku złamania kości strzałkowej po stronie zewnętrznej. Złamanie kości piętowej odczuwane jest po obu stronach.
Objawy:
- silny ból
- obrzęk pojawia się od razu po złamaniu
- niemożność utrzymania ciężaru ciała
Komentarze do: Osłabienie i ból kostki