Skurcze oraz tępe i ostre bóle mięśni
Wiele osób cierpi z powodu skurczy oraz tępych i ostrych bólów mięśni. Przeważająca część z nich nie ma większego znaczenia, jeśli znikają po kilku dniach. Jeśli objawy regularnie nawracają, oznacza to, że mogą być spowodowane przez jakąś chorobę.
Skurcz mięśnia jest to zmiana długości lub napięcia mięśnia, wywierająca siłę mechaniczną na miejsca przyczepu mięśnia. Skurcz mięśni gładkich oraz tkanki mięśniowej typu sercowego odbywa się bez udziału woli.
Objawy:
- skurcze pojawiają się zwłaszcza w nocy
- najczęściej w łydce
- objawy zanikają po masażu
Pojawiające się bóle mięśni często występują w przebiegu różnych chorób. Przeważnie ustępują po paru dniach. Nie jest potrzebne żadne szczególne leczenie, należy jedynie zwalczyć infekcję.
Uraz
W wyniku bezpośredniego uderzenia w mięsień może dojść do powstania obrzęku i siniaka. Uszkodzenie niebezpośrednie natomiast może spowodować naciągnięcie lub naderwanie mięśnia. Naciągnięcie mięśnia zazwyczaj jest bardzo bolesne. Dolegliwość ta może dać się nam we znaki nawet podczas wykonywania podstawowych czynności. Dzieje się tak wówczas,, gdy nadmiernie chcemy wykorzystać nasze mięśnie i zbytnio je naciągamy.
Chromanie przestankowe
Chromanie przestankowe jest to objaw niedokrwienia kończyn. Zaburzenia w ukrwienia powodują niedotlenienie mięśni oraz gromadzenia się produktów przemiany materii i zakwaszenie środowiska. Głównym objawem jest ostry ból.
Zwężenie kanału kręgowego
Zwężenie kanału kręgowego jest to schorzenie, które polega na tym, że kanał kręgowy ulega zwężeniu. W konsekwencji doprowadza to do ucisku rdzenia kręgowego oraz znajdujących się tam nerwów i naczyń.
Objawy:
- ból pojawia się w mięśniach pośladków, uda oraz nogi
- nasila się podczas chodzenia
- dotyka zwykle osób po 50 roku życia
- współistnieją z nim bóle pleców
Skurcze mogą być wywołane przez niedobór soli. Niedobór ten może być spowodowany wyczerpującym treningiem lub ciągłymi biegunkami.
Reumatyczny ból wielomięśniowy
Reumatyczny ból wielomięśniowy występuje głównie u osób w podeszłym wieku. Polimialgia reumatyczna występuje częściej u płci żeńskiej, a szczyt zachorowań przypada na ósmą dekadę życia.
Objawy:
- występuje głównie ból w mięśniach kończyn górnych
- gorączka
- ogólne złe samopoczucie
- duża sztywność mięśni, szczególnie rano po przebudzeniu
Leki
Istnieje wiele leków mogących wywołać ból mięśni. Najbardziej powszechnymi lekami dającymi takie skutki są statyny. Inne to, np. amfetamina, alkohol, lit.
Zapalenie skórno – mięśniowe
Zapalenie skórno – mięśniowe jest chorobą o nieznanej przyczyny. Prawdopodobnie związane jest z zaburzeniem pracy układu odpornościowego oraz występowaniem choroby nowotworowej. Przebieg choroby jest najczęściej przewlekły, wyniszczający.
Objawy:
- ból występuje w wielu grupach mięśni
- następuje osłabienie siły mięśni
- pojawia się wysypka w obrębie oczu oraz na dłoni
Zapalenie wielomięśniowe jest schorzeniem przewlekłym o charakterze idiopatycznym i nabytym. Może wynikać z zaburzeń syntezy tkanki kolagenowej lub równocześnie z nowotworem płuc.
Objawy:
- bolesne zapalenie mięśni, zaostrzające się podczas ich używania
- gorączka
- ogólne osłabienie
- przyspieszona praca serca
Zespół Cushinga spowodowany jest nadmiarem kortykosteroidów. Glikokortykosteroidy to hormony, które są produkowane przez korę nadnerczy pod wpływem innego, przysadkowego hormonu. Choroba często jest spowodowany intensywną terapią steroidową reumatycznego zapalenia stawów.
Objawy:
- odkładanie się tkanki tłuszczowej na tułowie
- osłabienie mięśni
- bawoli garb
- cukrzyca
- osteoporoza
- wzrost owłosienia
Hiperaldosteronizm pierwotny występuje najczęściej u osób między 30 a 50 rokiem życia. Spowodowany jest nadmiernym wytwarzaniem aldosteronu. Choroba ta może powodować udar mózgu oraz różne choroby serca.
Objawy:
- osłabienie mięśni
- wzrost ciśnienia tętniczego
- zwiększone pragnienie
- częstomocz
Tężec jest to ciężkie zatrucie układu nerwowego, wywołany jest przez bakterie laseczki tężca Clostridia tetani. W dzisiejszych czasach dzięki obowiązkowym szczepieniom choroba pojawia stosunkowo rzadko.
Objawy:
- osłabienie mięśni w okolicy infekcji
- gorączka
- skurcz mięśni twarzy, tzw. szczękościsk
Komentarze do: Skurcze oraz tępe i ostre bóle mięśni