Bezsenność
Bezsenność jest to zaburzenie psychiczne polegające na problemach z zaśnięciem oraz zbyt szybkim wybudzaniu się w nocy. Bezsenność prowadzi w ciągu dnia do problemów z koncentracją, senności oraz złego samopoczucia. Na bezsenność chory może cierpieć przez kilka dni lub nawet kilka lat.
Przejściowe zaburzenie zwyczajów snu najczęściej wynika ze stresu oraz ze stanów lękowych. Inną przyczyną bezsenności może być również nadużywanie kawy lub alkoholu. Drzemki w ciągu dnia także mogą powodować problemy z zasypianiem. Bezsenność powinna ustąpić po zwalczeniu jej przyczyn, czyli. np. chory powinien uporać się ze stresem, unikać substancji pobudzających. Pomocne powinny być także ćwiczenia fizyczne i stałe, rutynowe czynności przed położeniem się do łóżka.
Objawy:
- senność w ciągu dnia
- chory w końcu zasypia z powodu zmęczenia
Zmniejszona potrzeba snu
Duża część ludzi wyznaje zasadę, że należy spać 8 godzin dziennie. Jednak niektórym ciężko jest zrozumieć, że potrzebują mniej snu i wystarczy im jedynie 4 – 6 godzin dziennie. Osoby ze zmniejszoną ilością potrzeby snu zyskują kilka dodatkowych godzin w ciągu dnia.
Objawy sugerujące zmniejszoną potrzebę snu:
- brak widocznym zmartwień
- brak senności i zmęczenia w ciągu dnia
Depresja
Depresja jest stanem polegającym głównie na pogorszeniu nastroju, zmniejszeniu energii i aktywności oraz zainteresowań. Każda osoba odczuwa niejednokrotnie smutek lub depresje, należy jednak się zastanowić czy stan ten nie trwa już zbyt długo i czy nie jest zbyt zaawansowany. Depresja jest bardzo poważną chorobą i może doprowadzić nawet do myśli samobójczych.
Objawy:
- kiepski nastrój i smutek
- słaba koncentracja
- brak energii
- problemy ze snem, wczesnej budzenie się
- myśli samobójcze
- roztargnienie
- brak apetytu i spadek wagi