Brak koncentracji
Każda osoba zapewne wielokrotnie w swoim życiu miała problemy problemy ze skoncentrowaniem, skupieniem się. Koncentracja zależy zazwyczaj od wielu czynników takich jak nastrój, środowisko pracy czy stres. Bardzo rzadko zdarza się, że przyczyną problemów z koncentracją jest jakaś poważna choroba.
Najczęstszą przyczyną problemów z koncentracją jest zmęczenie organizmu wynikające np. z wysiłku fizycznego lub psychicznego. Zmęczenie może wpływać zarówno na osoby dorosłe jak i na dzieci. Koncentracja poprawia się po odpoczynku.
Lęk
Lęk towarzyszy każdemu z nas przez całe życie. Małe natężenie lęku zazwyczaj motywuje do pracy, lecz jeśli jest ono zbyt duże może źle wpływać na życie codzienne i normalne funkcjonowanie.
Objawy:
- zdenerwowanie
- problemy z koncentracją
- ból głowy
- bezsenność
- drżenie
- pocenie
Depresja jest bardzo niebezpieczną chorobą psychiczną. Kobiety chorują 2 -3 razy częściej niż mężczyźni. Ogromne znaczenie ma wpływ choroby na funkcjonowanie rodzinne, zawodowe i społeczne. Depresja w znacznym stopniu ogranicza wydolność jednostki w życiu codziennym. Doprowadza do kryzysów małżeńskich, zaburza kontakty z innymi osobami, sprawia, że zmniejsza się wydajność zawodowa.
Objawy:
- złe samopoczucie
- brak energii
- problemy z koncentracją
- uczucie lęku
- ciągłe zmęczenie
- roztargnienie
- myśli samobójcze
Zbyt duża ilość wypitego alkoholu może również w znacznym stopniu obniżyć koncentrację. Alkohol może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, w tym do upośledzenia funkcji poznawczych i skupienia uwagi.
ADHD lub ADD
ADHD jest to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. ADD jest to natomiast deficyt uwagi bez nadpobudliwości. Choroba ta dotyka zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Zazwyczaj objawia się w pierwszych 5 latach życia i pogłębia się w młodości.
Objawy:
- impulsywność
- problemy z koncentracją
- niepokój ruchowy
- niemożność pozostania w bezruchu
- ciągłe chodzenie
- nieprzemyślane zachowanie