Szukaj

Drętwienie rąk

Drętwienia rąk nie należy bagatelizować, gdyż może to być objaw wielu schorzeń - zaczynając od ucisku nerwów, który jest spowodowany zbyt długą pracą w pozycji siedzącej, kończąc na wielu poważnych chorobach, takich jak zawał serca czy guzy mózgu.

Drętwienie rąk to zaburzenie dopływu krwi do kończyn, które objawia się charakterystycznym „mrowieniem”. Jest to dolegliwość, która może wystąpić prawie w każdej grupie wiekowej. Najczęściej jednak pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, niekiedy też w okresie rozrodczym, rzadziej występuje u mężczyzn, zaś u dzieci i młodzieży zdarza się sporadycznie. Drętwieniu rąk mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak obrzęki, bóle rąk, barków oraz ograniczenia ruchowe.

Drętwienie rąk a niezdrowy tryb życia

Drętwienie rąk nie zawsze jest symptomem poważnej choroby. Bardzo często jest to objaw złego trybu życia - najczęściej pracy za biurkiem oraz złej diety. Podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych i nerwów. W takiej sytuacji wystarczy rozprostować rękę i unieść ją nad głowę - to pomoże przywrócić prawidłowe krążenie krwi.

Drętwienie rąk może być również symptomem złej diety, a dokładnie niedoboru witamin z grupy B, które odgrywają dużą rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, a także  magnezu i wapnia. Jeżeli drętwienie rąk jest objawem nieprawidłowej diety, to dodatkowo wystąpi drżenie mięśni i skurcze nóg, które często pojawiają się podczas snu. Aby pozbyć się uciążliwego „mrowienia”, wystarczy uzupełnić dietę w wyżej wymienione składniki odżywcze. Znajdziemy je w rybach, orzechach, chudym mięsie i nabiale. Można też pomyśleć o witaminowych suplementach diety. Ponad to, należy ograniczyć kawę i mocną herbatę, gdyż powodują one wypłukanie witamin z organizmu.

Drętwienie rąk objawem chorób neurologicznych

Niestety, drętwienie rąk to nie tylko objaw złego trybu życia i nieprawidłowej diety. Często także może być symptomem poważnych chorób, w tym także schorzeń neurologicznych. Dla wielu może być zaskoczeniem, że padaczka może objawiać się drętwieniem rąk, któremu towarzyszą drgawki w obrębie ręki.

Ta przypadłość może być też symptomem nerwicy, gdyż drętwienie wskazuje także na stan napięcia nerwowego. Natomiast, gdy występuje u osób młodych (u których występuje bardzo rzadko), wtedy może być to objaw stwardnienia rozsianego.

„Mrowienie” rąk to także jeden z objawów parestezji, czyli tzw. czucia opacznego. Zaburzenie czucia najczęściej powstaje na skutek uszkodzenia nerwów obwodowych. Ponadto, drętwienie towarzyszy także neuropatiom, czyli zapaleniu nerwów obwodowych.

Pamiętaj o kręgosłupie

Drętwienie rąk często wskazuje na problemy z kręgosłupem. Może być to objaw zwyrodnienia na odcinku szyjnym, a także przepukliny krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku. Zbyt duży nacisk ze strony kręgów może powodować uwypuklenia pierścienia włóknistego, który otacza jądro miażdżyste - to powoduje nacisk na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego lub samego rdzenia w obrębie kręgów szyjnych.

Na co jeszcze może wskazywać drętwienie rąk?

Niestety, wyżej wymienione schorzenia to nie koniec listy chorób, których objawem jest drętwienie rąk. To schorzenie może być symptomem zespołu cieśni nadgarstka, pojawiającego się u osób, które często spędzają czas przy komputerze, nienaturalnie wyginając dłonie.

Jest to też jeden z objawów zwyrodnieniowej choroby stawów, czyli dolegliwości polegającej na zniszczeniu chrząstki stawowej, a następnie całej tkanki stawu. Ponadto, „mrowienie” może też towarzyszyć chorobom układu kostnego, takim jak nowotwór kości (guz, uciskający na nerwy może powodować drętwienie) oraz choroba Pageta, w której infekcja bądź wadliwy gen nie pozwalają na prawidłowy rozwój kości.

Drętwienie może być także jednym z pierwszych objawów zawału serca, wtedy drętwieniu lewej ręki towarzyszy krótkotrwały ból serca. Ponadto, może to być symptom udaru mózgu (drętwienie ręki oraz nogi po jednej stronie ciała), raka mózgu oraz zapalenia opon mózgowych. Może to być także  jeden z objawów zatrucia ołowiem, w którym dochodzi do uszkodzenia przewodnictwa nerwowego.

Dodatkowo, może też wskazywać na Zespół Rowka nerwu łokciowego – początkowo drętwieje tylko palec, następnie bardzo szybko dochodzi do braku czucia w ręce. „Mrowienie” może pojawić się też w przypadku uszkodzenia przewodnictwa nerwowego przez nasilone bodźce termiczne, np. oparzenie czy odmrożenie.

Kiedy konieczna jest pomoc?

Trzeba pamiętać, że nie zawsze drętwienie rąk wymaga wezwania pogotowia. Gdy mamy do czynienia z poważną chorobą, to drętwieniu często towarzyszą inne objawy, które wskazują na konkretną chorobę. Koniecznie trzeba zadzwonić po pomoc wtedy, gdy drętwieniu towarzyszy kłopot z mówieniem, problemy z poruszaniem się, niedowład części ciała, dezorientacja lub bardzo silny ból głowy, który wcześniej nie występował.

Drętwienie rąk może być przyczyną bardzo wielu schorzeń. Należy się martwić wtedy, gdy drętwieniu towarzyszą inne objawy lub gdy „mrowienie” pojawia się stosunkowo często. Należy w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem.

Jagoda Marek

Komentarze do: Drętwienie rąk (11)

BożenaA
BożenaA 14-05-2016 10:13

Drętwienie prawej ręki i ból

6

Od jakiegos czasu mam zdretwiale 3 palce u prawej ręki i czuje ból.W nocy spać nie mogę z bólu muszę rękę trzymać za łóżkiem i w dzień również boli jaka może być przyczyną? Dodam że mam problem z kregoslupem... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Jonasz55
Jonasz55 20-04-2016 15:56

Drętwienie małego palca lewej ręki przyczyny

5

Od jakiegoś czasu odczuwam drętwienie małego palca lewej ręki. Jakie mogą być tego przyczyny? Dodam, że mam problemy z kręgosłupem. Kiedyś wypadł mi dysk. Odkąd pamiętam prowadzę siedzący tryb życia, ale co zrobić, taka ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze