Paraliż o nagłym początku
Paraliż o nagłym początku zwykle charakteryzuje się wystąpieniem braku sprawności ręki lub nogi. Rzadziej paraliż może objąć także mięśnie gałek ocznych oraz mięśnie odpowiedzialne za połykanie i oddychanie. W każdym przypadku niezbędna jest szybka pomoc lekarska.
Udar mózgu
Udar mózgu polega na zaburzeniu dopływu krwi do mózgu wskutek zatamowania tętnicy przez skrzep. Udar może być także spowodowany pęknięciem naczynia w mózgu. Zazwyczaj dotyka osób w starszym wieku. Czynniki ryzyka to nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu oraz cukrzyca.
Objawy:
- jednostronny paraliż ciała
- mowa jest zamazana lub jej brak
- splątanie
- śpiączka
Wylew podpajęczynówkowy jest to krwawienie do przestrzeni podpajęczynówkowej. Przyczyną jest zazwyczaj pęknięcie tętniaka jednej z głównych tętnic mózgu. Wylew występuje się najczęściej u osób pomiędzy 55, a 60 rokiem życia. Ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.
Objawy:
- ból głowy – nagły, silny i ostry
- wymioty
- nudności
- drgawki
- utrata przytomności
- światłowstręt
- sztywność karku
Bardzo mocny uraz głowy może doprowadzić do powstania paraliżu. Zazwyczaj pojawia się śpiączka, a paraliż jest jednostronny.
Choroba tętnic
Nagła utrata czucia w nodze lub ręce może być spowodowana zablokowaniem tętnicy skrzepem krwi. Skrzepy powstają zazwyczaj w wyniku miażdżycy. Konieczne jest natychmiastowa pomoc lekarska i usunięcie skrzepu, gdyż może dojść do martwicy tkanek.
Objawy:
- nagły ból nogi lub ręki
- bladość danej kończyny
- siność
- kończyna ma niższą temperaturę niż reszta ciała
Histeria
Histeria jest to zwariowane, nierozumne i przesadne zachowanie. Choroba dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, głównie pomiędzy 30, a 50 rokiem życia. Histeria jest to zaburzenie równowagi nerwowej wywołane przez urazy psychiczne lub przeciążenie układu nerwowego.
Objawy:
- amnezja
- ślepota
- paraliż kończyn
- utrata mowy
- trudności z połykaniem.
Komentarze do: Paraliż o nagłym początku