Oddychanie ustami – zatkany nos
Zatkany nos i oddychanie ustami jest bardzo częstą, ale niezbyt uciążliwą dolegliwością. Istnieje wiele przyczyn mogących wywołać takie objawy. Dolegliwości te mogą skutkować chrapaniem, nieświeżym oddechem, suchością w ustach lub brakiem powonienia.
Przerost migdałka gardłowego jest najczęstszą przyczyną oddychania przez usta. Najczęściej występuje u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Przerost migdałka gardłowego zazwyczaj powodują nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.
Objawy:
- katar
- zatkany nos
- powiększone węzły chłonne
- powiększenie migdałka gardłowego
- kaszel
- oddychanie przez usta
- infekcje ucha
Skrzywienie przegrody nosowej może dotyczyć części chrzęstnej lub części kostnej przegrody. Najbardziej powszechną przyczyną powstawania skrzywienia przegrody nosowej jest uraz. Może to skutkować całkowitym lub częściowym przytkaniem jednej jamy nosa. Do skrzywienia może również dojść podczas porodu, około 2% dzieci cierpi na wrodzone skrzywienie.
Uraz lub przeziębienie
Wskutek urazu nos może ulec spłaszczeniu lub skrzywieniu. Jeżeli występuje opuchnięcie i krwawienie może świadczyć to o złamaniu kości nosa.
Przeziębienie, czyli wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych jest jedną z najczęstszych chorób. Najczęstszą przyczyną przeziębienia jest infekcja jednym ze 100 znanych wirusów. Dolegliwości ustępuja zazwyczaj po około 7 dniach.
Naczynioruchowy lub alergiczny nieżyt nosa
Naczynioruchowy nieżyt nosa polega na nadmiernej reaktywności wyściółki nosa, prowadząc do zbytniego wytwarzania wydzieliny nosowej.
Alergiczny nieżyt nosa wywołany jest zazwyczaj przez pyłki roślinne oraz inne alergeny. Choroba dotyczy około 25–30% populacji. Główne objawy to uczucie zatkania nosa, świąd nosa, kichanie, zaburzenia węchu, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Ciało obce
Ciało obce pozostawione w nosie przez dłuższy czas może wywołać w organizmie stan zapalny. Pojawia się wtedy ropna wydzielina płynąca z jednej dziurki nosa, niekiedy z dodatkiem krwi.
Przewlekłe zapalenie zatok
Przewlekłe zapalenie zatok różni się od zapalenia ostrego. Zmiany patologiczne w śluzówce zatok charakteryzują się trwałą przebudową struktury tkanki i często uniemożliwiają samoistny powrót do stanu prawidłowego.
Objawy:
- zatkany nos
- bóle głowy
- utrata powonienia
- krwawienie z nosa
- wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła
Łagodne guzy nosa, w tym polipy powstają wskutek zmian zapalnych i alergicznych błony śluzowej nosa.
Objawy:
- zaburzenia węchu
- bóle głowy
- zatkany nos
- śluzowata wydzielina
- zmiany w głosie