Szukaj

Utrata powonienia

Utrata powonienia może być bardzo uciążliwym i poważnym objawem. Istnieje wiele czynników mogących wywołać taki objaw. Niektóre mogą być bardzo proste, jak np. przeziębienie, a inne o wiele groźniejsze, np. guz płata czołowego.


Palenie tytoniu

Długotrwałe palenie tytoniu może spowodować częściową utratę powonienia. W przypadku rzucenia nałogu węch w większości przypadków poprawia się.

Przeziębienie

Przeziębienie, inaczej wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. Najczęściej wywoływane jest przez adenowirusy i rinowirusy. Choroba rozwija się po około 3 dniach od zarażenia i trwa zwykle 5 – 7 dni.

Objawy:
  • ból gardła
  • katar
  • kaszel
  • gorączka
  • nieżyt nosa
  • utrata powonienia
Naczynioruchowy lub alergiczny nieżyt nosa

Naczynioruchowy nieżyt nosa polega na podwyższonym wytwarzaniu normalnie małej ilości zwykłej wydzieliny nosa. Natomiast alergiczny nieżyt nosa wywołany jest przez różnego rodzaju alergeny, np. pyłki roślinne, roztocza kurzu. Alergiczny i naczynioruchowy nieżyt nosa mogą wywołać utratę powonienia, która pozostanie już na dłuższy okres niż jest to w przypadku np. przeziębienia.

Czopujące uszkodzenie nosa

Istnieje wiele czopujących uszkodzeń nosa. Najpowszechniejsze z nich to przerost migdałka gardłowego, skrzywienie przegrody nosowej, uraz lub przeziębienie, naczynioruchowy lub alergiczny nieżyt nosa, przewlekłe zapalenie zatok oraz łagodne guzy. Każde z tych uszkodzeń może doprowadzić do utraty powonienia, a także innych dolegliwości, np. oddychania ustami, wydzieliny z nosa, nieświeżego oddechu, suchości w ustach itd.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok, czyli stan zapalny zatok przynosowych. Do choroby dochodzi, gdy między zatokami, a nosem powietrze nie może swobodnie przepływać i śluz nie ma naturalnego ujścia z zatok. Wyróżnia się dwie postacie zapalenia – ostre zapalenie zatok powoduje przejściową utratę węchu, natomiast przewlekłe może doprowadzić do długoterminowej utraty powonienia.

Objawy:
  • niedrożność nosa
  • wydzielina – żółta lub zielonkawa i gęsta
  • bóle głowy
  • zaburzenia węchu
  • gorączka
Uraz głowy

W przypadku silnego uderzenia w głowę może dojść do przerwania włókna nerwu węchowego u góry nosa. Wgniecenie nosa lub uderzenie w czoło może spowodować przemieszczenie kości, która może przeciąć nerw odpowiedzialny za wyczuwanie zapachów.

Oponiak

Oponiak jest to niezłośliwy nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. Zazwyczaj umiejscawia się w oponach mózgowo-rdzeniowych mózgowia lub rdzenia kręgowego. Oponiaki są najczęstszymi łagodnymi nowotworami mózgu. W sytuacji, gdy guz uciska nerw węchowy może dojść do utraty powonienia. Większa część małych guzów nie daje żadnych objawów.

Guz płata czołowego

Guz płata czołowego może naciskać na tkanki mózgowe odpowiedzialne za odbieranie zapachów oraz uszkodzić drogi nerwowe przekazujące sygnały powonienia. Chory obserwuje wówczas stopniową utratę powonienia. W przypadku guza umiejscowionego w płacie czołowym zauważa się postępujące otępienie i zmniejszenie spontaniczności (napędu) lub wyraźne obniżenie krytycyzmu i tzw. uczuć wyższych, prowadzące do wesołkowatości, zahamowania popędu seksualnego, a czasem także agresywności.

Komentarze do: Utrata powonienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz