Zaczerwienienie nosa
Często bagatelizowane przez wiele osób zaczerwienienie nosa bywa jednak nieraz objawem różnych chorób, np. infekcji gronkowcami, róży, trądzika różowatego, guzowatości nosa.
Gronkowce są to bakterie Gram-dodatnie. Są bardzo mocno rozpowszechnione wśród ludzi i zwierząt. Zdrowa osoba jest odporna na obecność gronkowców na skórze i błonach śluzowych dzięki sprawnym barierom obronnym. Większość zakażeń gronkowcowych występuje jednak u osób osłabionych przewlekłymi chorobami układowymi lub z upośledzoną odpornością. Infekcja gronkowcami występuje zazwyczaj tylko na niektórych partiach nosa. W leczeniu wymagane jest stosowanie antybiotyków.
Objawy:
- obrzęk części nosa
- widoczne zaczerwienienie
- odczuwany ból nosa
- zwiększona temperatura na powierzchni nosa
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty spowodowany jest przerostem gruczołów łojowych i ich nadaktywnością. Najczęstszą dolegliwością jest stałe oraz napadowe czerwienienie się twarzy. Występuje głównie u osób pomiędzy 25 – 35 rokiem życia. Leczenie polega na długotrwałym podawaniu antybiotyków. Należy również stosować filtry przeciwko promieniowaniu UVA i UVB w celu uchronienia skóry przed nasłonecznieniem.
Objawy:
- stałe oraz nagłe rumienienie się twarzy
- zauważalne zaczerwienienie małych naczynek krwionośnych
- zaczerwienienie może obejmować również brwi, policzki, podbródek
- nasilenie objawów wraz ze zmianami temparatur
Róża
Róża jest to ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej, wywołany przez paciorkowca. Do zakażenia dochodzi przez uszkodzenia w skórze. Po zauważeniu objawów należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż szybkie podanie antybiotyków może łatwo zwalczyć chorobę.
Objawy:
- wysoka temperatura
- rumień zapalny występujący koło oka, nosa lub ust
- pęcherze (czasem ropiejące)
- uczucie bolesnej skóry
- swędzenie
- ogólne złe samopoczucie
Guzowatość nosa
Patrz: Nietypowy kształt nosa
Komentarze do: Zaczerwienienie nosa