Zmiany skórne wokół oczu
Zmiany skórne wokół oczu mogą mieć różne przyczyny. Krótkotrwałe przebarwienia są z reguły wywołane drobnymi infekcjami. Jednak występują także inne potencjalne wyjaśnienia na utrzymujące się przez dłuższy czas zmiany. Mogą być spowodowane urazem, egzemą, kępkami żółtymi, prosakami lub wrzodem drążącym.
Każdy uraz, który okazał się przyczyną pojawienia się siniaka na czole lub w obszarze nad okiem powoduje powstanie niebieskiego lub czarnego przebarwienia skóry wokół oka, ponieważ krew z siniaka przemieszcza się ku dolnej części twarzy i tym samym gromadzi się naokoło oka. Dlatego jak się okazuje podbite oko nie zawsze jest związane z urazem obszaru samego oka.
Objawy
- w pierwszym etapie zaczerwienienie i bolesność
- po kilku godzinach podbite na ciemno oko
- skóra wokół oka blednie w przeciągu 7-10 dni
Egzema często dotyka osób, które już wcześniej zetknęły się z chorobą na innych partiach ciała. Poza tym może być wynikiem uczulenia. Jak wiadomo skóra pod oczami jest bardzo delikatna, dlatego negatywnie na nią wpłynąć może makijaż, perfumy czy lakier do paznokci. Taka reakcja nosi miano dermatozy.
Objawy
- wrażliwa skóra pod oczami
- zaczerwieniona skóra
- swędząca skóra
- sucha i łuszcząca się skóra
Kępki żółte
Są to uniesione plamki lub grudki barwy żółtej. Najczęściej pojawiają się na skórze przynosowej strony oka lub wzdłuż dolnej powieki.
Objawy
- rosną stosunkowo wolno
- są bezbolesne
- podobnie wyglądające grudki czasami pojawiają się również na łokciach, dłoniach i kolanach
Prosaki
Są niewielkimi punkcikami barwy biało-żółtej. Występują na skórze wokół oka. Ich pojawianie się jest dość powszechne. Warto wiedzieć, że nie stanowią żadnego zagrożenia. Przyczyną ich powstania jest zablokowanie gruczołów łojowych. W celu ich usunięcia można stosować kilka razy dziennie okłady z ciepłego, wilgotnego ręcznika.
Wrzód drążący
Inaczej nazywany rakiem podstawnokomórkowym. Jest to nowotwór skóry który rozwija się bardzo wolno. Najczęściej pojawia się na twarzy przy grzbiecie nosa lub na zewnętrznej krawędzi orbity oka. Choroba często dotyka osoby starsze.
Objawy
- pojawia się nieco uniesiona plamka, która może zacząć wrzodzieć
- czasami na plamce powstaje skorupa
- plamka może zacząć krwawić