Blady, anemiczny wygląd oraz problemy skórne
Problemy skórne takie jak wysypki, owrzodzenia i zmiany skórne mogą być objawami anemii. Występują one jednak tylko w przypadku, gdy niedokrwistość jest bardzo silna lub mamy do czynienia z rzadką jej odmianą, będącą skutkiem innej choroby.
Niedokrwistość z niedoboru żelaza
Niedokrwistość z niedoboru żelaza z jedną z najpowszechniejszych form niedokrwistości. Do jednych z najczęstszych przyczyn można zaliczyć niedostateczną ilość żelaza zawartego w diecie, utrata krwi z jelit oraz nieprawidłowe krwawienia z narządów płciowych u kobiet.
Objawy:
- osłabienie
- bladość skóry śluzówek i spojówek
- szorstkość skóry
- zajady w kącikach ust
- obolały, gładki język
- łamliwość włosów i paznokci
Niedokrwistość złośliwa, inaczej anemia megaloblastyczna wywołana jest zazwyczaj niedoborem witaminy B12. Wynika to z problemu z jej wchłanianiem. Przyczyną może być także niedobór kwasu foliowego, wynikający z niedożywienia - najczęściej u alkoholików.
Objawy:
- mrowienie i drętwienie kończyn
- bladość skóry
- spadek łaknienia
- zaburzenia żołądkowo - jelitowe
- niepewny chód
Leki
Każdy lek, którzy może wywołać anemię, może także spowodować wysypkę, plamy na skórze, siniaki, a także bolesność ust.
Choroba autoagresywna
Choroba autoagresywna polega na tym, że organizm sam atakuje niektóre swoje elementy. Może to powodować takie objawy jak: poczucie rozbicia, wysypki skórne, bóle stawowe. Przykładem może być toczeń rumieniowaty układowy, który objawia się wysypką w kształcie motyla na policzkach.