Gorące stopy
Piekące podeszwy i uczucie gorących stóp mogą być zarówno symptomem poważnych chorób jak i niegroźną dolegliwością, ale niezależnie od przyczyny, ta przypadłość potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Nieodpowiednie obuwie a gorące stopy
Bardzo często odczucie gorących stóp jest po prostu wynikiem noszenia nieodpowiedniego obuwia. Bardzo ważny jest rodzaj materiału, z jakiego wykonane są buty, ponieważ powinien on umożliwiać cyrkulację powietrza. W innym wypadku skóra „dusi się” w zamkniętym środowisku przez kilka lub kilkanaście godzin, co prowadzi do podrażnień. Należy także zwracać uwagę na grubość i strukturę wkładek, które powinny tworzyć barierę ochronną pomiędzy stopą a podłożem. Podczas długiego przebywania w pozycji stojącej lub chodzenia po betonowych, twardych powierzchniach, całe ciało wywiera ogromny nacisk na stopy, a jest on szczególnie odczuwalny przy obuwiu na wysokim obcasie lub w przypadku osób z nadwagą.
Aby uniknąć nieprzyjemnego pieczenia i uczucia gorących stóp, należy dbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. W aptekach i drogeriach można kupić kremy i pudry specjalnie do tego przeznaczone, a w dobrych sklepach obuwniczych specjalne wkładki żelowe, które zmniejszają nacisk na podłoże podczas chodzenia i chłodzą. Przyczyną gorących stóp może być również alergia na włókna zawarte w skarpetach lub rajstopach.
Zrogowacenia przyczyną gorących stóp
Gorące stopy mogą być również skutkiem zaawansowanych nagniotków i modzeli. Te pierwsze mają zazwyczaj kształt zaokrąglonych, twardych narośli na stawach palców i pojawiają się po noszeniu zbyt ciasnego lub ocierającego obuwia. Modzele natomiast mogą pojawiać się na pięcie, pod palcami lub wszędzie tam gdzie skóra jest narażona na długotrwały nacisk i tarcie. Obu rodzajom zrogowacenia stóp bardzo często towarzyszy odczucie pieczenia w miejscach, które zajmują i uczucie gorących stóp. Zazwyczaj można je wyleczyć samodzielnie, stosując odpowiednie maści i ścierając stopniowo martwy naskórek, ale kiedy są już bardzo zaawansowane i rozległe, konieczna może być wizyta u lekarza.
Grzybica stóp a gorące stopy
Jeżeli gorącym stopom towarzyszy uciążliwe swędzenie, zaczerwieniona, obficie złuszczająca się skóra na stopach, osłabione i łamliwe paznokcie oraz nieprzyjemny i intensywny zapach to prawdopodobnie przyczyną jest grzybica stóp. W niektórych jej odmianach mogą pojawić się nawet małe pęcherzyki wypełnione płynem. Choroba ta nie jest zazwyczaj groźna, ale należy szybko podjąć leczenie, aby zatrzymać rozwój ogniska zapalnego.
Gorące stopy objawem rozcięgna podeszwowego
Kolejną chorobową przyczyną gorących stóp jest rozcięgno podeszwowe. Polega ono na zapaleniu pasma tkanek, rozciągających się od pięty niemal aż do drugiego końca stopy. Pieczeniu towarzyszy ból, który szczególnie odczuwalny jest zaraz wstaniu z łóżka oraz po intensywnym wysiłku fizycznym. Choroba ta szczególnie często spotykana jest u sportowców, a wśród nich najbardziej narażeni na nią są biegacze. Leczenie w zależności od zaawansowania choroby może wymagać jedynie odpoczynku od aktywności fizycznej lub rehabilitacji i leczenia farmakologicznego.
RLS, czyli zespół niespokojnych nóg a gorące stopy
RLS to inaczej zespół niespokojnych nóg, którego jednym z wielu objawów jest właśnie odczucie gorąca w stopach. Poza tym charakterystycznym symptomem tej choroby jest trudne do opanowania, odczuwanie silnej potrzeby poruszania nogami i stopami. Razem z pieczeniem możliwe jest odczuwanie mrowienia, twardnienia i szczypania, które często rozciąga się również na łydki. RLS jest chorobą genetyczną, ale nie znamy dokładnych przyczyn jej powstawania. Nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, jednak przez to, że najczęściej objawy nasilają się w nocy, bywa przyczyną bezsenności i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Inne przyczyny
Wymienione powyżej źródła pieczenia w stopach to te występujące najczęściej, ale nie jedyne. Zdarza się, że gorące stopy są oznaką neuropatii - uszkodzenia nerwów czuciowych. Szczególnie wyczuleni na tę chorobę powinni być cukrzycy, ale jej występowanie może być także spowodowane niedoborem witaminy B12 i wtedy mamy do czynienia z takim rodzajem neuropatii, który powszechnie nazywa się zespołem piekących stóp. Zazwyczaj można ją leczyć poprzez zmianę nawyków żywieniowych i dobór produktów bogatych w odpowiednie minerały. Innymi źródłami gorących stóp bywają choroby naczyń krwionośnych, bolesny rumień kończyn, a nawet zaburzenia nerwicowe.
Gorące stopy mogą mieć niezwykle proste i łatwe do zwalczenia przyczyny, ale zdarza się także, że są one jedynie objawem poważniejszego schorzenia. Jeżeli zmiana obuwia i odpowiednia pielęgnacja skóry stóp nie przynoszą odczuwalnych rezultatów, najlepszym wyjściem jest udanie się do lekarza, który wykona odpowiednie badania w razie potrzeby wskaże kierunek leczenia.
Natalia Kocoń
Komentarze do: Gorące stopy