Nienormalnie niska temperatura (hipotermia)
Hipotermia jest to spadek temperatury ciała poniżej 35°C. Jest ona wywołana zbyt szybkim ochładzaniem organizmu w stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła. Najbardziej narażone na zbytnie ochłodzenie organizmu są osoby starsze oraz niemowlaki. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 32°C pojawia się senność, apatia, śpiączka, a w konsekwencji nawet śmierć.
Ekspozycja na zimno
Ekspozycja na zimno jest najpowszechniejszą przyczyną hipotermii. W przypadku zbyt długiego przebywania w zimnym otoczeniu organizm może nie być w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła. Należy pamiętać, iż u niemowląt nie występuje tak wydajny system regulacji ciepłoty jak u dorosłych.
Objawy:
- dreszcze
- poczucie zimna
- po pewnym czasie pojawia się apatia, zamazana mowa oraz zaburzenia koncentracji
- w końcowym stadium splątanie oraz śpiączka
Alkohol powoduje zwiększenie utraty ciepła poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Alkohol jak również narkotyki, w znaczący sposób uszkadzają mechanizmy kompensacyjne, potęgując przy tym objawy hipotermii. Upojenie alkoholowe w połączeniu z niską temperaturą otoczenia może stanowić poważne zagrożenie życia.
Mało prawdopodobne przyczyny hipotermii:
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy wywołana jest niedoborem hormonu tarczycy. Prowadzi to do spowolnienia procesów metabolicznych. Zaawansowane stadium niedoczynności może doprowadzić do powstania ciężkiej hipotermii. W dzisiejszych czasach taka sytuacja zdarza się jednak bardzo rzadko.
Objawy:
- wzrost wagi ciała
- uczucie zmęczenia i osłabienia
- łatwe marznięcie
- zmiana barwy głosu
- sztywność stawów
- obrzmienie twarzy
Niektóre leki antydepresyjne i uspokajające mogą prowadzić do znacznego spadku temperatury ciała. W przypadku, gdy leki nie są przedawkowane czy połączone z alkoholem nie powinno to mieć większego znaczenia dla zdrowia.