Siniaczenie
Siniak jest to przebarwienie skórne powstające wskutek pękania małych naczyń krwionośnych. Po pęknięciu tych naczyń krew przedostaje się do miękkiej tkanki pod skórą. Przyczyną powstawania siniaków są najczęściej urazy mechaniczne. Jeżeli siniaki są zbyt duże, nieproporcjonalne do urazów należy zwrócić się do lekarza.
Wypadek i uraz jest najczęstszą przyczyną powstawania siniaków. Występują one najczęściej na łokciach i goleniach. Siniak zwykle zanika pod wpływem samoleczenia przez organizm. W miarę upływu czasu ciemny barwnik krwi wchłania się. Siniak blednie, staje się zielonkawy lub żółty i znika po ok. 10 dniach.
Leki
Istnieje kilka leków zwiększających ryzyko powstawania siniaków nawet po niewielkim urazie. Jednym z takich leków jest np. działająca przeciwzakrzepowo warfaryna. Aspiryna może także wywoływać podobne zaburzenia, jednak ma ona słabsze działanie.
Plamica starcza
Plamica starcza jak sama nazwa wskazuje występuje u osób w starszym wieku. Plamica ta ma ścisły związek z zanikiem skóry i tkanki podskórnej. Charakteryzuje się powstawaniem purpurowych śladów o wyglądzie podobnym do siniaków. Zmiany skórne powstają zazwyczaj na ramionach i na grzbietach rąk.
Choroba krwi
Przyczyną powstawania siniaków może być także choroba krwi, np. ciężka anemia. Jest to choroba polegająca na zmniejszonym stężeniu hemoglobiny we krwi. Jest to choroba bardzo powszechna, jednak nieleczona może prowadzić do wielu poważnych zaburzeń.
Objawy:
- plamki lub kropki koloru purpurowego na skórze
- nawracające krwawienia z dziąseł i nosa
- objawy pojawiają się nagle podczas przebiegu innej choroby
Maltretowanie fizyczne podejrzewa się u osób, u których wiadomo, że mają problemy rodzinne. Bywa, że jeden z rodziców bije swoje dziecko karząc je nieodpowiednie zachowanie.
Objawy:
- duża ilość siniaków
- maltretowany nie ma konkretnych wytłumaczeń jak powstały
- siniaki często występują wokół kostek i nadgarstków
- zaniedbany, brudny wygląd
Szkorbut
Szkorbut jest chorobą wywołaną niedoborem witaminy C. Dawniej szkorbut uznawało się za chorobę marynarzy. Niedobór witaminy C zaburza wytwarzanie kolagenu, przez co ściany niektórych komórek stają się bardziej kruche.
Objawy:
- ogólne osłabienia
- choroba dziąseł
- bóle oraz sztywność stawów
- powolne gojenie się ran