Twarde piersi
Twarde i obolałe piersi nie muszą być objawem nowotworu. Niektóre kobiety nieprawidłowo odczytują symptomy zmian, jakie w nich następują. Przyczyną twardości może być na przykład zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Pamiętajmy, że obrzmiałe piersi mogą występować sporadycznie u każdej kobiety.
Twarde piersi a zespół napięcia przedmiesiączkowego
Twarde piersi najczęściej są wywołane zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Piersi mogą pobolewać i stają się twarde, są wrażliwsze na dotyk i brodawki stają się twardsze. Dotykając piersi można wyczuć zgrubienia tkanie gruczołowej. Nie warto się jednak tym przejmować, ponieważ są to stałe objawy PMS. Symptomy ustępują w trakcie pojawienia się miesiączki, by następnie pojawić się w drugiej połowie cyklu. By zmniejszyć objawy, można zredukować produkty w diecie bogate w cukier i sól, a także spożycie mocnej herbaty i kawy. Ból mogą uśmierzyć również okłady i zioła, a także tabletki hormonalne.
Ciąża i połóg przyczyną twardych piersi
Jednym z objawów ciąży jest to, że piersi stają się twarde i bardziej nabrzmiałe. Ból i twardość może już być odczuwalny na samym początku. By zmniejszyć objawy, na pewno pomogą chłodne okłady, odpowiednio dopasowana bielizna i natryski ciepłą i chłodną wodą. Po porodzie duży odsetek kobiet choruje na zapalenie gruczołów mlecznych. Powodem są zatkane kanaliki mleczne i z tego powodu pierś puchnie i staje się wrażliwa na dotyk. Na pewno pomoże odciągniecie pokarmu lub przystawienie dziecka do piersi. Inną metodą łagodzącą ból i nabrzmienie jest naturalna metoda okładów z liści kapusty.
Łagodne zmiany a twarde piersi
Ból i twardość piersi może być spowodowana powstaniem torbieli. Torbiel może pojawić się nawet u młodych kobiet i z wyglądu można porównać go do małej torebki wypełnionej płynem. Aby pozbyć się torbieli, należy udać się do lekarza na odessanie płynu przy znieczuleniu miejscowym.
Inną przyczyną bólu i obrzmienia mogą być włókniaki, które najczęściej występują grupowo i osiągają wielkość do kilku centymetrów. Są niegroźne, ale żeby się ich pozbyć należy udać się do lekarza w celu ich wycięcia.
Zachodzące zmiany w piersiach w tym ich nabrzmienie zazwyczaj nie jest spowodowane chorobą, są to zmiany zachodzące w gruczołach piersiowych w czasie cyklu. W przypadku gdy nie mamy pewności i podejrzewamy jakąś chorobę, należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu prawidłowej diagnozy.
Autor: Katarzyna Cękała
Komentarze do: Twarde piersi