Uczucie zimna
Odczuwanie zimna znacząco różni się dla każdego człowieka. Najczęściej uczucie zimna związane jest z naturalną cechą danej osoby. Objaw ten może być jednak wywołany różnymi schorzeniami, np. niedoczynnością tarczycy, chorobą Addisona czy chorobą Raynauda.
Cecha naturalna
W znaczącej większości przypadków, wrażliwość na zimno jest fizjologiczną cechą każdego człowieka. Osoby najczęściej skarżące się na chłód to osoby starsze oraz dzieci. Małe dzieci mają bowiem ograniczoną możliwość odpowiedniego reagowania na niskie temperatury.
Objaw i choroba Raynauda
Choroba Raynauda jest rzadkim schorzeniem obejmującym tętnice i naczynia krwionośne odpowiedzialne za doprowadzenie krwi z serca do reszty ciała. Choroba polega na napadowym pogorszeniu ukrwienia palców. Zazwyczaj rozpoczyna się w wieku młodzieńczym.
Objawy:
- zblędnięcie i zasinienie danej kończyny
- pieczenie, mrowienie i ból
- palce i stopy są przeważnie zimne
- po ogrzaniu pojawia się wyraźne zaczerwienienie
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy wywołana jest niedoborem hormonów tarczycy. Choroba prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych. Jednym z głównych objawów jest właśnie zwiększająca się wrażliwość na zimną.
Objawy:
- zwiększenie masy ciała
- senność
- łatwe marznięcie
- uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia
- obfite miesiączki
- sucha, blada, nadmiernie rogowaciejąca skóra
Mało prawdopodobne przyczyny uczucia zimna:
Choroba Addisona
Choroba Addisona jest to pierwotna niedoczynność nadnerczy. Wywołana jest niedostatecznym wytwarzaniem hormonów w korze nadnerczy, wskutek jej zniszczenia przez proces autoagresji lub przez gruźlicę nadnerczy. Schorzenie prowadzi do do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz węglowodanowej organizmu.
Objawy:
- ogólne osłabienie
- niezdolność do większego wysiłku fizycznego
- obniżenie ciśnienia tętniczego
- omdlenia
- bardzo blada cera
- zaburzenia w przemianie materii i czynności gruczołów płciowych
Komentarze do: Uczucie zimna